IX festiwal łódzkiej „filmówki” od piątku w Warszawie

IX festiwal łódzkiej „filmówki” od piątku w Warszawie

W ramach festiwalu, który potrwa dwa dni – do soboty, w stolicy zaprezentowane zostaną dokonania młodych twórców z PWSFTviT z ostatniego roku akademickiego. Seanse odbywać się będą w kinie Kultura. Obejrzeć będzie można „najciekawsze etiudy, które powstały na Wydziałach Reżyserii i Operatorskim oraz w Pracowni Animacji i Efektów Specjalnych; w sumie – ponad 80 krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, etiud operatorskich i animacji” – zapowiedzieli organizatorzy.

Film, który otworzy w piątek tegoroczny festiwal „Łodzią po Wiśle”, to prezentowana niedawno na Berlinale „Sala samobójców”, głośny debiut pełnometrażowy Jana Komasy (ur. 1981), absolwenta „filmówki”.

Projekcji w Kulturze towarzyszyło będzie, tego samego dnia, spotkanie z twórcami i obsadą „Sali samobójców”. Spotkanie zostanie zorganizowane w kawiarni Skwer na Krakowskim Przedmieściu, o godz. 18.00 . Wstęp na nie będzie wolny. Jak powiedział w środę PAP dyrektor festiwalu Krzysztof Brzezowski, widzowie będą mieli okazję porozmawiać m.in. z reżyserem Janem Komasą oraz aktorami Agatą Kuleszą i Jakubem Gierszałem.

Elementem festiwalu będzie konkurs na najlepsze filmy zrealizowane przez łódzkich studentów. Wystartuje w nim ponad 40 tytułów, w kategoriach: fabuła, dokument, etiudy operatorskie, animacja.

W kategorii fabuła rywalizować będą np.: film o oryginalnym tytule „http://” w reż. Bartosza Kruhlika, „Zmartwychwstanie” Klary Kochańskiej, „Krzycz, jeśli chcesz” Jagody Szelc, „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, „Notoryczni debiutanci” Justyny Nowak.

Bohater „http://”, 12-letni Michał, pragnie dołączyc do paczki znajomych swojego starszego brata. Brat i koledzy zabierają chłopca do lasu, a rozgrywające się tam zdarzenia rejestrują amatorską kamerą wideo.

W „Zmartwychwstaniu” 20-letnia Ola, w okresie świąt Wielkiejnocy, jedzie odwiedzić tatę, który mieszka za miastem. Ma zamiar przedstawić ojcu swojego chłopaka, Janka. Spotkanie kończy się w zaskakujący sposób. W obsadzie „Zmartwychwstania” są m.in. Mirosław Zbrojewicz i Antoni Pawlicki.

Reżyserka filmu „Krzycz, jeśli chcesz” uważa, że „aby dorosnąć, trzeba odważyć się być samotnym; wtedy podejmujemy pierwsze autonomiczne decyzje”. „Opowieści z chłodni” to historia o „dwójce najgorszych pracowników supermarketu, którzy muszą znaleźć cel w życiu”. W „Notorycznych debiutantach” wystąpili Joanna Trzepiecińska i Tymon Tymański.

Konkursowe dokumenty to m.in.: „I Bóg stworzył samotność” – o organiście kościelnym, który zapisuje się na kurs uwodzenia (reż. Grzegorz Dębowski), oraz „Rozmowa”, film o dwójce więźniów, Januszu i Agnieszce, (dożywocie i 25 lat pozbawienia wolności), którzy przez osiem lat poznają się wzajemnie, wymieniając listy, lecz nigdy się jeszcze nie widzieli (reż. Piotr Sułkowski).

W jury zasiądą: prozaik, scenarzysta Andrzej Bart, krytyk Tomasz Raczek, dramatopisarz, reżyser filmowy Paweł Sala („Matka Teresa od kotów”) i operator Piotr Śliskowski.

Prezentacje filmów uzupełniać będą imprezy towarzyszące, organizowane w kawiarni Skwer (filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny) na Krakowskim Przedmieściu, na przeciw kina Kultura. Zaplanowano np. wystawę prac studentów i wykładowców Katedry Fotografii PWSFTviT „Łódź poza pamięcią” oraz koncert studentów Wydziału Aktorskiego.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu oraz zasadach wstępu na festiwal są dostępne na stronie internetowej www.lodziapowisle.pl. (PAP)

jp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :