Isabelle Adjani z Cezarem: nie mogę w to uwierzyć…

Isabelle Adjani z Cezarem: nie mogę w to uwierzyć…

28.02.Paryż (PAP) – Cezar dla najlepszej francuskiej aktorki został przyznany w sobotę wieczorem Isabelle Adjani za rolę Sonii w filmie "La journee de la jupe" ("Dzień spódnicy") Jean-Paula Lilienfelda. Rywalkami Adjani w kategorii najlepsza aktorka podczas 35 ceremonii rozdania Cezarów były Sandrine Kiberlain, Audrey Tautou, Dominique Blanc i Kristin Scott Thomas.

Choć Adjani od początku była wielką faworytką konkursu, kiedy Gerard Depardieu ogłosił jej imię i nazwisko, aktorka nie kryła zdziwienia i wzruszenia.

"Bardzo dziękuję. Nigdy nie byłam tak wzruszona Cezarem jak dziś wieczorem" – wyznała aktorka, starając się powstrzymać łzy. "Ten Cezar wyróżnia najskromniejszą rolę w mojej karierze i film, którego nikt nie chciał. Jestem bardzo dumna, że moja praca została uznana w taki sposób" – powiedziała Adjani.

"Moja radość jest znacznie większa niż ta nagroda. Nie mogę w to uwierzyć, ponieważ ten film był bardzo małym przedsięwzięciem. Nie sądziłam, że uda nam się dojść tak daleko. To oznacza, że wszystko jest możliwe, że ważne filmy mają przed sobą przyszłość, nawet jeśli na początku nikt ich nie chce" – dodała Adjani przypominając przez co musiała przejść z reżyserem Jean-Paulem Lilienfeldem i całą ekipą, żeby film mógł być najpierw pokazany na Arte, a później w kilku salach kinowych.

W "La Journee de la jupe" Adjani wciela się w rolę Sonii, nauczycielki francuskiego w trudnym gimnazjum na paryskim przedmieściu. Skonfrontowana z ciężka sytuacją osobistą (odejście męża) i niemocą zawodową, Sonia jest na skraju depresji. Rewolwer znaleziony w torbie jednego z uczniów popchnie ją do desperackiego wzięcia uczniów za zakładników.

To piąty Cezar w karierze Isabelle Adjani, wcześniej nagradzanej za "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego, "L’Ete meurtrier" Jeana Beckera, "Camille Claudel" Bruno Nuyttena i "Królową Margot" Patrice’a Chereau. Aktorka po raz pierwszy zadedykowała wyróżnienie swoim dzieciom i mamie "gdziekolwiek by nie była". Rola Sonii wcześniej przyniosła Adjani Złotą Nimfę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Telewizji w Monte Carlo, Prix Lumiere, Etoile d’or de la presse (Złota Gwiazda przyznawana przez prasę) i Kryształowego Globa dla najlepszej aktorki. (PAP Life)

ewo/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :