Pat Metheny na otwarcie 46. „Jazzu nad Odrą”

Pat Metheny na otwarcie 46. „Jazzu nad Odrą”

28.02. Wrocław (PAP) – Występem amerykańskiego gitarzysty jazzowego Pata Metheny rozpoczął się w niedzielę 46. Wrocławski Festiwal Jazzowy "Jazz nad Odrą".

W trakcie trwającej do 6 marca imprezy odbędzie się kilkanaście koncertów, w tym takich sław jazzu jak saksofonista David Sanborn czy kontrabasista Ron Carter.

Metheny przedstawił we wrocławskiej Hali Stulecia swój nowy projekt "The Orchestrion". To solowy występ, podczas którego artysta gra na kilku instrumentach akustycznych zaprojektowanych i zbudowanych specjalnie na potrzeby tego projektu.

"Projekt +Orchestrion+ jest krokiem w nieznane, całkiem nowe obszary tworzenia. Jest zbitkiem koncepcji z końca XIX w. i początku XX w. oraz najnowszych technologii, co pozwoliło stworzyć całkowicie otwartą platformę dla muzycznej inwencji i kreacji. Zwrotu +Orchestrionics+ używam do określenia metody występu solo na scenie, używając instrumentów akustycznych i elektro-akustycznych, które kontrolowane są mechanicznie dzięki użyciu najnowszych technologii" – mówił artysta o swoim projekcie w lipcu 2009 r.

Pat Metheny to uznany na świecie gitarzysta jazzowy. Ma na swoim koncie ponad 50 płyt, na których występował m.in. z Charlie Hadenem, Davem Hollandem, Johnem Scofieldem i Michaelem Breckerem. Zdobył 17 nagród Grammy. W Polce nagrał wspólnie z wokalistką Anną Marią Jopek i polskimi muzykami jazzowymi płytę "Upojenie".

Metheny jest autorem popularnych standardów jazzowych, które nagrywa wielokrotnie, zawsze w innych konfiguracjach instrumentalnych i coraz to nowych aranżacjach.

Gwiazdami tegorocznej edycji "Jazzu nad Odrą" będą również m.in. saksofonista David Sanborn czy kontrabasista Ron Carter. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej poprzedzającej festiwal, starania o występ Sanborna we Wrocławiu trwały od kilku lat. Muzykowi na scenie będą towarzyszyć znani jazzmani: Joey DeFrancesco (organy) oraz Gene Lake (perkusja).

Z kolei Ron Carter, oprócz występu podczas festiwalu, poprowadzi we Wrocławiu warsztaty muzyczne. Odbędą się one na Akademii Muzycznej w ramach programu Visiting Professors.

Nieodłącznym elementem "Jazzu nad Odrą" jest konkurs na Indywidualność Jazzową. W tym roku kwalifikacje do konkursu przeszło sześć zespołów, spośród których jury wybierze laureata Grand Prix tegorocznej edycji.

Interesująco zapowiada się również Gala Polskiego Jazzu, która odbędzie się 6 marca po prezentacji zwycięzcy konkursu na Indywidualność Jazzową. Na scenie wystąpi big band, który powstał specjalnie z okazji tegorocznej edycji festiwalu. Oprócz zespołu na scenie wystąpią goście specjalni – legendy polskiego jazzu – m.in. Urszula Dudziak, Janusz Muniak i Zbigniew Namysłowski. (PAP)

pdo/ mp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :