Instytut Grotowskiego przygotowuje premierę spektaklu Petera Brooka

Instytut Grotowskiego przygotowuje premierę spektaklu Petera Brooka

11.01. Wrocław (PAP) – Premiera spektaklu brytyjskiego reżysera Petera Brooka – „11 and 12” odbędzie się w sobotę na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach najnowszego projektu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego – „Masters in Residence”.

Przedstawienie oparte jest na opowiadaniu afrykańskiego pisarza Amadou Hampate Ba „Life and Teaching of Tierno Bokar – The Sage of Bandigara”. Adaptacji tekstu do angielskiej wersji scenicznej podjęli się Peter Brook i Marie-Helene Estienne.

Opowiadanie Amadou Hampate Ba to opowieść o nauczycielu mieszkającym w małym Malijskim miasteczku uwikłanym w heroiczną walkę z nienawiścią i przemocą, która toczy się w jego rodzinie, klanie i narodzie ciemiężonym przez kolonialne władze.

Jak poinformowała PAP Magdalena Sadura z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, przy pracy nad przedstawieniem brał udział międzynarodowy zespół. Scenografie przygotował hiszpański rzeźbiarz Miquel Barcelo, zaś muzykę skomponował Japończyk Toshi Tsuchitori.

Book zbierał materiały do „11 and 12” przez wiele lat w trakcie podróży po Europie, północnej i zachodniej Afryce oraz Turcji. „Badał tematy i kwestie poruszane w opowiadaniu afrykańskiego pisarza: tolerancję religijną, rolę kreatywności w dyskusji o pokoju, efekty kolonializmu, konflikty” – powiedziała Sadura.

Sam reżyser mówiąc o swoim spektaklu podkreśla, że to adaptacja wyjątkowej opowieści, w której splatają się religia i polityka, zrozumienie i uprzedzenie. „To opowieść tragiczna i bezlitośnie komiczna, pełna trafnych obserwacji o walkach z przeszłości, które dziś są coraz bardziej aktualne” – dodaje Brook.

Spektakl powstał we współpracy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wrocławia, C.I.C.T./Theatre des Bouffes du Nord z Paryża i barbicanbite10 z Londynu. Jego paryska premiera odbyła się 24 listopada 2009 r., wrocławska odbędzie się 16 stycznia, w Londynie przedstawienie zostanie pokazane 5 lutego.

We Wrocławiu spektakl zostanie pokazany w ramach projektu „Masters in Residence”, który prowadzi Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie i prezentację premierowych spektakli mistrzów teatru oraz organizację pobytów twórczych artystów zagranicznych. W ramach projektu Instytut im. Jerzego Grotowskiego chce stworzyć twórcom teatralnym warunki do przygotowania w ich reżyserii spektakli, których premiery odbędą się we Wrocławiu. W 2010 r., w pierwszej fazie projektu „Masters in Residence”, udział wezmą: Peter Brook, Eugenio Barba oraz Anatolij Wasiljew. (PAP)

pdo/ abe/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :