Holland, Smarzowski i Komasa będą walczyć o filmowe Orły 2012

Holland, Smarzowski i Komasa będą walczyć o filmowe Orły 2012

Orły to nagrody przyznawane co roku przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową. Jest ona polskim odpowiednikiem narodowych akademii filmowych przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary czy hiszpańskie nagrody Goya.

„Polskie kino zmienia się pokoleniowo. Do wielkich twórców, jak Agnieszka Holland czy Wojciech Smarzowski, dochodzą młodzi, m.in. Janek Komasa, Greg Zgliński czy Leszek Dawid” – powiedział, komentując tegoroczne nominacje pomysłodawca Orłów, Dariusz Jabłoński.

Na liście produkcji nominowanych do Orłów 2012 w kategorii najlepszy film znalazły się: „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland i „Sala samobójców” Jana Komasy.

W kategorii reżyseria nominacje otrzymali: Smarzowski za „Różę”, Komasa za „Salę samobójców” i Holland za „W ciemności”.

O Orła 2012 w kategorii główna rola kobieca walczyć będą: Roma Gąsiorowska – nominowana za film „Ki”, Agata Kulesza – nominowana za kreację w „Róży” oraz Agnieszka Grochowska, której nominację przyznano za rolę w filmie „W ciemności”.

W kategorii główna rola męska nominowani zostali aktorzy: Marcin Dorociński – za rolę w „Róży”, Jakub Gierszał – za rolę w „Sali samobójców” oraz Robert Więckiewicz – za rolę w filmie „W ciemności”.

Za drugoplanową rolę kobiecą do Orła 2012 nominowano: Kingę Preis za kreacje w filmach „Róża” i „W ciemności” oraz Romę Gąsiorowską za rolę w „Sali samobójców”.

Z kolei w kategorii drugoplanowa rola męska o nagrodę rywalizować będą: Adam Ferency, który wystąpił w „1920 Bitwie Warszawskiej”, Wojciech Pszoniak – nominowany za rolę w „Krecie” oraz Jacek Braciak z nominacją za rolę w „Róży”.

W kategorii scenariusz nominowani są: Michał Szczerbic (autor scenariusza „Róży”), Jan Komasa (autor scenariusza „Sali samobójców”), David F. Shamoon (autor scenariusza „W ciemności”) oraz, wspólnie, Greg Zgliński i Janusz Margański (autorzy scenariusza filmu „Wymyk”).

Za zdjęcia do nagrody nominowani są operatorzy filmów „W ciemności” (Jolanta Dylewska), „Młyn i krzyż” (wspólnie Lech Majewski i Adam Sikora) oraz „Róża” (Piotr Sobociński jr).

W kategorii scenografia nominacje przyznano za filmy: „1920 Bitwa Warszawska” (Andrzej Haliński), „Młyn i krzyż” (Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński), „W ciemności” (Erwin Prib, Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński).

Autorzy filmowych kostiumów, którzy będą walczyć o Orła, to: Dorota Roqueplo („Młyn i krzyż”), Jagna Janicka i Katarzyna Lewińska (razem za film „W ciemności”) oraz Barbara Sikorska-Bouffał („Daas”).

W kategorii najlepszy film europejski nominacje do Orłów 2012 przyznano za filmy: „Jak zostać królem” Toma Hoopera (Wlk. Brytania), „Melancholia” Larsa von Triera (Dania/ Szwecja/Francja/Niemcy) i „Szpieg” Thomasa Alfredsona (Francja/Wlk.Brytania/Niemcy).

Ogłoszono też nominacje w kategorii „Odkrycie roku”. Nominowani zostali trzej reżyserzy: Adrian Panek za realizację filmu „Daas”, Leszek Dawid za film „Ki” oraz Jan Komasa za „Salę samobójców”.

Nominacje ogłoszone zostały również w kategoriach: muzyka, montaż i dźwięk. Łącznie we wszystkich kategoriach najwięcej nominacji do Orłów 2012 zdobyły filmy: „W ciemności” – 10, „Róża” – 9 oraz „Sala samobójców” – 8.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2012 zostaną wręczone 5 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Wcześniej, 29 lutego, ogłoszone będzie nazwisko laureata Orła 2012 w kategorii: Nagroda za osiągnięcia życia.

Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych Orłów 2012. (PAP)

jp/ dog/ mlu/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :