Hiszpańsko-argentyński komedia „Un cuento chino” S.Borenszteina wygrała w Rzymie

Hiszpańsko-argentyński komedia „Un cuento chino” S.Borenszteina wygrała w Rzymie

Zwycięski film opowiada o losach dwóch mężczyzn: samotnego Argentyńczyka, który odizolował się od świata, i Chińczyka, który przybywa do Argentyny.

Nagrodę Marka Aureliusza dla najlepszej aktorki otrzymała Szwedka Noomi Rapace za rolę w filmie „Babycall” Pala Sletaune. 31-letnia Rapace w ostatnich latach zasłynęła jako odtwórczyni roli Lisbeth Salander w ekranizacji kultowego bestsellera „Millenium” Stiega Larssona. Jako najlepszy aktor statuetkę Marka Aureliusza dostał Guillaume Canet z Francji, który zagrał w „Une vie meuilleure” Cedrica Kahna.

Wielką nagrodę jury, którego przewodniczącym był światowej sławy kompozytor Ennio Morricone, przyznało filmowi „Voyez comme ils dansent” koprodukcji kanadyjsko-francusko-szwajcarskiej w reżyserii Claude’a Millera. Nagrodą specjalną wyróżniono film „The eye of the storm” Freda Schepisiego z Australii.

Największą gwiazdą tegorocznej 6. edycji rzymskiego festiwalu był Richard Gere, któremu wręczono podczas piątkowej gali statuetkę Marka Aureliusza za całokształt twórczości.

W głównym konkursie udział brał film „La femme du cinquieme” (Kobieta z piątej dzielnicy) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, mieszkającego na stałe w Wielkiej Brytanii. W tym francusko-polsko-brytyjskim filmie zagrali Kristin Scott Thomas i Ethan Hawke.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :