Herbie Hancock wystąpi w Warszawie promując ostatni album

Herbie Hancock wystąpi w Warszawie promując ostatni album

19.10. Warszawa (PAP) – Światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor Herbie Hancock wystąpi w listopadzie w Warszawie. Będzie promował swój najnowszy album “The Imagine Project” – poinformował we wtorek szef organizującego koncert bielskiego stowarzyszenia “Sztuka Teatr” Jerzy Batycki.

“Artysta wystąpi w Sali Kongresowej 29 listopada. W europejskim tournee Herbiemu towarzyszą: James Genus na basie, Trevor Lawrence junior na perkusji, Lionel Loueke na gitarze, Greg Phillinganes na klawiszach i wokalistka Kristina Train” – powiedział Batycki.

Batycki dodał, że “The Imagine Project” to płyta, która łączy temperament 66 muzyków z całego świata. U boku Hancocka w nagraniach uczestniczyły gwiazdy muzyki hinduskiej, latynoskiej, afrykańskiej, bluesa, soulu i rocka. Słychać na niej między innymi: Wayne’a Shortera, Marcusa Millera, Manu Katche, Chaka Khana, Johna Legend, Jeffa Becka, a nawet Pink i Seala.

Album to covery ponadczasowych utworów muzyki popularnej. Muzyczna mozaika z założenia ma łączyć różne brzmienia. Wpisuje się we wcześniejsze projekty Hancocka, który po odejściu z zespołu Milesa Davisa zwrócił się ku rozwijającej się wówczas muzyki fusion i dowiódł, że z powodzeniem można wykorzystywać w jazzie elementy rapu i techno.

Hancock urodził się w 1940 roku w Chicago. Debiutancki album “Takin’ Off” nagrał w 1962 roku. Rok później Miles Davies zaprosił go do swojego kwintetu, w którym występował do 1968 roku. Na swym koncie ma 12 statuetek Grammy oraz Oscara za muzykę do filmu “Round Midnight” z 1986 roku.

Stowarzyszenie “Sztuka Teatr” organizuje w Bielsku-Białej jeden z najważniejszych w Polsce festiwali jazzowych – Bielską Zadymkę Jazzową – Lotos Jazz Festival. Podczas dotychczasowych 12 edycji wystąpili na nim między innymi: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade i McCoy Tyner. (PAP)

szf/ hes/ gma/