Zdrojewski: Morawińska zgodziła się pokierować Muzeum Narodowym

Zdrojewski: Morawińska zgodziła się pokierować Muzeum Narodowym

20.10. Warszawa (PAP) – Agnieszka Morawińska, kierująca warszawską Zachętą, zgodziła się zostać dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie – poinformował we wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski podkreślił, że Morawińska „bardzo ładnie” zareagowała na propozycję objęcia funkcji dyrektora Muzeum Narodowego. „Powiedziała, że chce troszeczkę odpocząć po Zachęcie, wziąć się za pracę naukową i złapać ten oddech zawodowy i ja ją zaskoczyłem. Dodała jednak równocześnie, że martwiła się tym swoim zaplanowanym odejściem z Zachęty i powiedziała, że właściwie o takiej propozycji marzyła (…) i podejmuje to wyzwanie” – powiedział we wtorek wieczorem w Superstacji minister.

Zaznaczył także, iż Morawińska zdaje sobie sprawę, że czeka ją w związku z nowym wyzwaniem zawodowym skompletowanie pewnej „ekipy”, znalezienie współpracowników. „Cieszy jednak fakt, że na jej kandydaturę bardzo dobrze zareagowano w samym Muzeum Narodowym. Obdzwoniłem także Radę Powierniczą, aby zbudować dla tej kandydatury pewnego rodzaju akceptację (…) I wszyscy zaakceptowali ten pomysł” – dodał Zdrojewski.

12 października dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Piotrowski poinformował, że 31 października ustępuje ze stanowiska. Swoją decyzję motywował odrzuceniem przez Radę Powierniczą Muzeum opracowanej przez niego strategii rozwoju placówki. Piotrowski pełnił funkcję szefa Muzeum Narodowego w Warszawie od lutego 2009 roku.

Agnieszka Morawińska jest historykiem i krytykiem sztuki oraz autorką publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, kuratorem wystaw i muzealnikiem. W latach 1976-93 jako kurator Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie stworzyła nową Galerię Malarstwa Polskiego.

Od 1991 do 1992 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury. W latach 1993-97 pełniła funkcję ambasadora RP w Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Po powrocie do kraju pracowała jako kurator w Zamku Królewskim w Warszawie oraz jako wykładowca w warszawskiej ASP. Autorka wielu wystaw m.in. „Artystki polskie”, „Malarstwo polskie w czasach Fryderyka Chopina”, „Przedwiośnie. Polska 1880-1920” -prezentowanych w Brukseli podczas Europaliów 2001 – czy ostatniej „Inwazja Dźwięku”.

Wygrała konkurs na dyrektora stołecznej Galerii Zachęta i od 2001 roku pełni tę funkcję. (PAP)

akn/ abe/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :