Hanka Bielicka – artystka kabaretowa

Hanka Bielicka – artystka kabaretowa

Często nazywano ją królową estrady i kabaretu oraz mistrzynią monologu. Była aktorką estradową i komediową. To chyba jedna z najbardziej znanych i kochanych przez Polaków artystek kabaretowych. Tryskała swoją energią, poczuciem humoru. Swoim optymizmem zarażała wszystkich. Jej kapelusze stały się legendą.  

Anna Weronika Bielicka (tak w rzeczywistości się nazywała) urodziła się 9 listopada 1915 roku w Konowkach na Ukrainie. Ukończyła romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a później aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Na scenie zadebiutowała w roku 1939 w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Później Bielicka dostała stypendium w Paryżu i początkowo chciała z niego skorzystać. Jednak nie wyjechała do Paryża. Dostała rolę w „Obronie Ksantyny” i wyjechała do Wilna. Później dostała angaż w Teatrze Dramatycznym  Białymstoku. W roku 1949Hanka Bielicka dostała pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Zagrała wtedy Eugenię Ratnikową w sztuce „Wieczór trzech króli”, Miss Roberts w„Mieszczanach”, a także Żonę w „Ich czworo”. Hanka Bielicka razem z innymi aktorami: Andrzejem Łapickim, Danutą Szaflarską, Zofią Mrozowską i mężem JerzymDuszyńskim była filarem tego teatru. W roku 1954 odeszła z Teatru Współczesnego.W tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze Syrena. Związana była z tym teatrem  blisko 40 lat. Nie odpowiadały jej jednak role w repertuarze dramatycznym, pragnęła rozśmieszać publiczność.Występowała w kabaretach „Szpak”, „U Lopka i u Kierdziołka” . 

W roku 1947 w krakowskim kabarecie zobaczył HankęBielicką Bogdan Brzeziński. Obiecał Bielickiej , że stworzy coś specjalnie dlaniej. I w ten sposób kilka lat później powstała postać Dziuni Pietrusińskiej .Postać Dziuni pojawiła się po raz pierwszy w audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”. Od tego czasu Hanka będzie nas rozśmieszać monologami Dziuni Pietrusińskiej. Hanka Bielicka z jej zachrypniętym głosem była wspaniałą odtwórczynią paniusi miejsko – wiejskiej. Dziunia była niezrównaną komentatorką rzeczywistości, obserwatorką codziennego życia i relacji międzyludzkich.   Bielicka wygłosiła ponad 1000 monologów,podbiły one serca publiczności i słuchaczy radiowych nie tylko w całej Polsce ale i poza granicami kraju.  Ze swoją Dziunią jeździła po całej Polsce. Kochała swoją publiczność i ofiarowała ludziom uśmiech i pogodę ducha w czasach , gdy było o to bardzo trudno.  Uwielbiała kapelusze a także torebki. Stało się to także  znakiem rozpoznawczym Dziuni. Nie zaniechała jednak całkiem występów w teatrze. Występowała w roli Pani Dulskiej a także w komedii „Arszenik i stare koronki”. 

Hanka Bielicka to nie tylko artystka kabaretowa.Występowała także w filmach: „Irena do domu”, „Zakazane piosenki”, „Celuloza”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Cafe pod Minogą”, „Gangsterzy i filantropi”, „Pan Włodyjowski”. Mogliśmy ją także oglądać w serialach: „Palce lizać”, „Wojna domowa”, „Badziewiakowie”. Ostatnią rolą jaką zagrała była Ciocia Hania w komedii „Ja wam pokażę” według książki Katarzyny Grocholi.  W roku 2006 wzięła udział w programie „Szymon Majewski Show”, był to jej ostatni występ telewizyjny. Za swoją pracę była wielokrotnie odznaczana , otrzymała także wiele nagród. 9 marca 2006 roku w szpitalu przeszła operację tętniaka aorty, tego samego dnia zmarła. Została pochowana na warszawskich Powązkach w rodzinnym grobowcu.  Od roku 2007 organizowany jest w Łomży coroczny Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej pod hasłem „Radość spod kapelusza”.  

Anna Weronika Bielicka była osobą , której się niezapomina, potrafiła rozśmieszyć do łez każdego. Była błyskotliwa,  pełna energii i  radości życia . 

 Agnieszka Kowalczyk 2010-06-14

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :