Spektakl zostanie zaprezentowany publiczności w środę i czwartek, w ramach odbywającego się w stolicy Festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych trwającego od 14 października do 28 listopada. W środę fragmenty spektaklu pokazano dziennikarzom.
Reżyser spektaklu Walerij Fokin stworzył inscenizację z udziałem kilkudziesięciu statystów, rozgrywającą się na ustawionym na scenie metalowym rusztowaniu.
Jak tłumaczył w środę dziennikarzom reżyser, w swoim spektaklu stara się stawiać pytania o prowadzoną między duńskim a norweskim dworem polityczną grę, wobec której osobisty dramat młodego księcia traci na znaczeniu.
Spektakl miał w Rosji premierę 16 kwietnia 2010 r. i zebrał wiele pozytywnych recenzji. „Reżyser pokazuje drugą stronę szekspirowskiej tragedii, która – jak każdy rewers – ukazuje niedostatek wielkości (…). Każda epoka ma takiego Hamleta, na jakiego zasługuje. Fokin zrobił spektakl o epoce, która Hamleta nie potrzebuje zupełnie” – napisała Olga Jegoszina („Nowe Izwestia”).
„Spektakl Fokina to jeden z najlepszych przykładów podejmowanych w ostatnim czasie na rosyjskiej scenie prób aktualizacji klasyki” – uznała Marina Dawidowa („Kultura”)
Rimma Kreczetowa („Scena”) zauważyła z kolei, że scenograf spektaklu Aleksandr Borowskij szukał dla siebie inspiracji nie w powszechnych wyobrażeniach na temat epoki Szekspira, ale we współczesności. „Potrzeba, by stworzyć dla reżysera przestrzeń nieoczywistej i śmiałej inscenizacji spowodowała konieczność wydźwignięcia spektaklu ponad płaszczyznę sceny” – zwróciła uwagę.
W spektaklu grają m.in. Dmitrij Łysienkow, Andriej Szimko, Marina Ignatowa, Wiktor Smirnow, Janina Lakoba, Paweł Jurinow. Spektakl jest grany w języku rosyjskim z napisami w języku polskim.
Teatr Aleksandrinski to najstarszy stały zawodowy teatr w Rosji, jeden z najstarszych w Europie. Założony został 30 sierpnia 1756 roku w Sankt Petersburgu. Od roku 2003 Walerij Fokin jest jego dyrektorem artystycznym.
W warszawskim Teatrze Narodowym Teatr Aleksandrinski gościł już w 2005 r. prezentując „Sobowtóra” Fiodora Dostojewskiego i „Płaszcz” Mikołaja Gogola (reż. Walerij Fokin). W 2007 roku Fokin pokazał w Narodowym „Żywego trupa” Lwa Tołstoja, w 2009 r. – „Ożenek” Gogola.(PAP)
agz/ hes/