Guns N’ Roses zagrają 11 lipca w Rybniku

Guns N’ Roses zagrają 11 lipca w Rybniku

Informację o występie Guns N’Roses przekazali w poniedziałek, w dzień 50. urodzin lidera grupy Axla Rose, przedstawiciele firmy współorganizującej koncert. Tego samego dnia w rybnickim magistracie zorganizowano poświęconą imprezie konferencję prasową.

„Jestem przekonany, że koncert w Rybniku będzie jednym z największych wydarzeń muzycznych tego roku” – ocenił Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która obok Radia Złote Przeboje i przy wsparciu władz Rybnika będzie organizatorem koncertu.

„Koncert zapowiada się naprawdę ekscytująco. Już teraz zapraszam wszystkich fanów legendarnej grupy, by 11 lipca pojawili się w naszym mieście” – powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, prezydent Rybnika Adam Fudali.

Zespół, podobnie jak rok temu Bryan Adams, wystąpi na zmodernizowanym w 2003 r. Stadionie Miejskim. Organizatorzy spodziewają się, że na żywo obejrzy go co najmniej kilkanaście tysięcy fanów. Sprzedaż biletów rozpocznie się w piątek – ceny ustalono na 99, 199 i 250 zł na płytę stadionu i 270 zł na trybuny. Wejściówki VIP będą kosztowały 690 zł.

Z przypadającego na przełom lat 80. i 90. okresu największej popularności Guns N’ Roses, w zespole pozostał tylko lider, wokalista Axl Rose. W ostatnim czasie grupę współtworzyli klawiszowiec Dizzy Reed, basista Tommy Stinson, klawiszowiec Chris Pitman, grający na gitarze rytmicznej Richard Fortus, perkusista Frank Ferrer, gitarzysta Ron „Bumblefoot” Thal oraz gitarzysta Darren Jay Ashba.

Kariera Guns N’ Roses rozpoczęła się wraz z sukcesem ich pierwszej płyty długogrającej, „Appetite For Destruction” (1987). Album sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie i jest uznawany za jeden z ważniejszych w historii muzyki rockowej. Z tego krążka pochodziły pierwsze przeboje GN’R – „Welcome To The Jungle”, „Paradise City” czy „Sweet Child O’ Mine”.

Zespół występował wówczas w składzie: Axl Rose, Slash (gitara), Izzy Stradlin (gitara), Duff McKagan (gitara basowa) i Steven Adler (perkusja). W 1990 r., w wyniku m.in. problemów z narkotykami, Adler został wyrzucony z zespołu, a jego miejsce ostatecznie zajął Matt Sorum. W 1991 r. do grupy dołączył też Dizzy Reed, a opuścił ją Izzy Stradlin (zastąpił go Gilby Clarke).

Popularnością cieszył się także dwupłytowy album GN’R „Use Your Illusion” (1991), zawierający m.in. nową wersję utworu Boba Dylana „Knockin’ On Heaven’s Door”, ballady „November Rain” i „Don’t Cry” oraz zamieszczoną również na ścieżce dźwiękowej filmu „Terminator 2” piosenkę „You Could Be Mine”.

Uznania publiczności nie zdobyła kolejna płyta „Spaghetti Incident” (1993). W tym czasie z grupy wyrzucony został Clarke. W 1996 r. z GN’R pożegnał się Slash, rok później odeszli Sorum i McKagan. W 2008 r. ukazał się ostatni jak dotąd album „Chinese Democracy”. Przed jego wydaniem, w ramach promującej go trasy w 2006 r., zespół zagrał m.in. jedyny dotąd koncert w Polsce, na stadionie warszawskiej Legii.(PAP)

mtb/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :