Gorzów Wlkp.: XX Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha

Gorzów Wlkp.: XX Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha

We wtorek uczestnicy konkursu rozpoczną przesłuchania konkursowe w auli szkoły muzycznej. Wskazani przez jury laureaci wystąpią 1 kwietnia, podczas koncertu galowego w gorzowskim teatrze.

Konkurs odbywa się z podziałem na trzy grupy wiekowe (do 12, 15 i 18 lat). Program modyfikowany jest w każdej edycji konkursu. Uczestnicy wykonują przede wszystkim utwory jego patrona – od preludiów, przez inwencje, fugi aż do koncertów.

W repertuarze muszą znaleźć się jednak i pozycje innych twórców; w tym roku w młodszych kategoriach wiekowych – polskiego, czeskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, a w najstarszej grupie dowolna sonata D. Scarlattiego i dowolny Mazurek F. Chopina.

Jak powiedziała PAP dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Katarzyna Sikorska-Kozłowska, formuła konkursu sprawia, że jest on szczególny. Smaczkiem jest fakt, że biorą w nim udział uczniowie szkół muzycznych na wszystkich szczeblach edukacji.

„Obserwując ich można prześledzić drogę ewolucji talentu młodych pianistów i rosnącego poziomu ich umiejętności na różnych szczeblach nauki gry na fortepianie” – wyjaśniła Sikorska-Kozłowska.

Konkurs im. J.S. Bacha organizowany jest w Gorzowie od 1975 r. Początkowo miał formę regionalną, a później ogólnopolską – dla uczniów szkół muzycznych I stopnia.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem impreza objęła także uczniów szkół muzycznych II stopnia i liceów muzycznych, przyjęto także dwuletni cykl odbywania konkursu.

Wśród laureatów gorzowskiej imprezy jest m.in. znany polski pianista Rafał Blechacz, który podczas jego ósmej edycji w 1996 roku otrzymał Grand Prix Indywidualności Konkursu (przy uzyskanych maksymalnie 25 punktach). Dziewięć lat później muzyk został triumfatorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Konkurs cieszy się dużą popularnością w kraju i coraz większą za granicą. Od 2000 roku, kiedy nabrał międzynarodowego charakteru, obok młodzieży z naszego kraju uczestniczyli w nim młodzi pianiści z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Norwegii.

Organizatorami konkursu są: Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego i Szkoła Muzyczna im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie. (PAP)

mmd/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :