Goran Bregović zagra ze Ślązakami

Goran Bregović zagra ze Ślązakami

Tym razem kultura bałkańska połączy się w dialogu międzynarodowym z kulturą polską. Na scenie wspólnie z artystą wystąpi orkiestra, balet i męski chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który jest uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych na świecie. Całości dopełni specjalnie na tę trasę przygotowana choreografia autorstwa Juraja Kubanki, uznanego choreografa ze Słowacji oraz Michaiła Zubkova – tancerza i choreografa o korzeniach rosyjskich.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, w skład którego wchodzi ponad stu tancerzy, wokalistów i muzyków. „Śląsk” prezentuje bogaty folklor śląski oraz polskie pieśni i tańce z innych regionów, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. Bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów rocznie, ponad 25 mln widzów, 12 albumów – to liczby, dzięki którym „Śląsk” zyskał miano ambasadora polskiej kultury na świecie oraz propagatora jej ludowego wymiaru.

Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami Bałkańskiego tygla. Bregović współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak takich jak Cesaria Evora, Iggy Pop, Sezen Aksu, Scott Walker, Krzysztof Krawczyk i Kayah. Ponadto, bałkański muzyk jest autorem wielu ścieżek dźwiękowych do filmów Emira Kusturicy. Owocem ich współpracy były wybitne filmy: „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” i „Underground”. Za muzykę do tego ostatniego Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej odebrał on nagrodę za muzykę do „Królowej Margot” Patrice’a Chereau.

Teraz Goran Bregović i artyści ze „Śląska” połączą swoje na trzy wyjątkowe koncerty w Polsce. Odbędą się one 23. listopada we Wrocławiu, 24. w Warszawie i 25. w Gdyni.(PAP Life)

azu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :