Główna nagroda 31. MFF w Moskwie dla rosyjskiego filmu

Główna nagroda 31. MFF w Moskwie dla rosyjskiego filmu

28.06. Moskwa (PAP) – Główną nagrodę 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, złotą statuetkę św. Jerzego, zdobył rosyjski obraz „Pietia w drodze do Królestwa Niebieskiego” w reżyserii Nikołaja Dostala.

Ceremonia zakończenia tego jednego z najbardziej prestiżowych przeglądów kina światowego odbyła się w niedzielę w reprezentacyjnym kinie „Puszkinskij”, w centrum stolicy Rosji.

Film Dostala opowiada o losach mieszkańców miasta Kandałaksza w Karelii, na północy Rosji, i więźniów pobliskiego łagru w lutym i marcu 1953 roku, w ostatnich tygodniach życia Józefa Stalina.

W konkursie głównym festiwalu uczestniczyło 16 dzieł z 14 krajów, w tym „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka, zwycięzca ubiegłorocznego 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nagroda dla najlepszego reżysera przypadła Hiszpance Marianie Chenillo za obraz „Pięć dni bez Nory”.

Z kolei najlepszą aktorką została Lena Kostiuk, która wystąpiła w ukraińskim filmie „Melodia dla katarynki” wyreżyserowanym przez Kirę Muratową. Natomiast najlepszym aktorem – Władimir Iljin; zagrał on w rosyjskim filmie „Sala nr 6” Karena Szachnazarowa.

Jury przewodniczył znany rosyjski reżyser Paweł Łungin („Wyspa”, „Car”). „Festiwal był nierówny, ciężki, co świadczy o pewnym kryzysie” – powiedział, podsumowując przegląd.

Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) zdobyła „Melodia dla Katarynki” Muratowej, opowieść o przyrodnim rodzeństwie, które po śmierci matki wyrusza do wielkiego miasta na poszukiwanie swoich ojców.

W uroczystości zamknięcia festiwalu uczestniczyła znana francuska aktorka Irene Jacob.

Moskiewska impreza zakończyła się światową premierą amerykańskiej superprodukcji „Public Enemies” w reżyserii Michaela Manna z Johnnym Deppem i Christianem Balem w rolach głównych. Film, opowiadający o walce FBI ze słynnym gangsterem Johnem Dillingerem w latach 30. ubiegłego wieku, rosyjskiej publiczności przedstawił sam reżyser. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :