Gerard Depardieu w roli Rasputina

Gerard Depardieu w roli Rasputina

Jak informują francuskie media, w kwietniu rozpoczęła się Rosji praca na planie filmowym francusko-rosyjskiej koprodukcji opowiadającej o życiu tajemniczego mnicha Grigorija Rasputina, szarej eminencji na dworze ostatniego cara Rosji Mikołaja II.

Jak pisze „Le Figaro”, Depardieu marzył od wielu lat o tym, by zagrać tajemniczą postać rosyjskiego zakonnika. Aby upodobnić go do mnicha, charakteryzatorzy dodali aktorowi długą, gęstą brodę.

„Czuję się bardzo bliski tej postaci historycznej, jej wybryków i skłonności do przesady” – powiedział gazecie odtwórca tytułowej roli. „Rasputin jest mistykiem, który oscyluje między świętością a szaleństwem. Granica jest cienka” – twierdzi Depardieu.

Dodał, że literatura rosyjska pasjonuje go od zawsze i że dorastał czytając dzieła Dostojewskiego, Tołstoja, Puszkina i Gogola.

W rozmowie z „Le Figaro” aktor wyjawił, że zwrócił się osobiście do premiera Putina o „pomoc” w pracy nad realizacją filmu. „Opowiedziałem mu o swoim pragnieniu nakręcenia filmu o Rasputinie. (Putin) przeczytał scenariusz, naniósł kilka poprawek. Przede wszystkim jednak, otworzył nam drzwi Rosji i Sankt-Petersburga. Dostaliśmy wyjątkową zgodę na kręcenie zdjęć w pałacu carskim w Carskim Siole i pałacu Jusupowa” – powiedział gazecie Depardieu.

Większość scen do filmu w reżyserii Josee Dayan ma powstać w dawnej carskiej stolicy – Sankt-Petersburgu. Niektóre plenery powstały też na dalekiej rosyjskiej Północy, w okolicach Archangielska.

W rolę cara Mikołaja II wcielił się rosyjski aktor Władimir Maszkow, a postać żony tego władcy, Aleksandrę odtwarza znana francuska aktorka Fanny Ardant.

„Rasputin” ma być gotowy przed końcem tego roku. Wejdzie on w Rosji na ekrany kinowe, a we Francji pokaże go publiczny kanał, France 3, współproducent filmu,

Otoczony sławą mistyka i uzdrowiciela Grigorij Rasputin był jedną z najbardziej wpływowych postaci na dworze ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Zginął zamordowany w grudniu 1916 roku przez grupę arystokratów, zbuntowanych przeciw jego wpływowi na władcę. (PAP)

szl/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :