Fryderyki  2011 w kategoriachmuzyki rozrywkowej rozdane

Fryderyki 2011 w kategoriachmuzyki rozrywkowej rozdane

Monika Brodka odebrała statuetki w trzech kategoriach: Wokalistka Roku, Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (Bartek Dziedzic oraz Marcin Gajko za album “Granda”).

Grupa Acid Drinkers została nagrodzona statuetkami Fryderyka 2011 w czterech kategoriach: Grupa Roku i Piosenka Roku za utwór “Love Shack”. Poza tym w Otrzymali Fryderyka za Album Roku Metal i Najlepszą Oprawę Graficzną Albumu za album “Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again”, którego projekt graficzny opracowali Bartosz Zieliński i Łukasz Pach.

Kuba Badach został Wokalistą Roku, zaś tegorocznym Największym Debiutem Fonograficznym wybrano zespół Tres.B.

Statuetkę w kategorii Kompozytor Roku odebrał Seweryn Krajewski, a Autorem Roku wybrano Wojciecha Młynarskiego, wyróżnionego także statuetką Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Najlepszy wideoklip nakręcili Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz (2DajRektors) do projektu Ani Dąbrowskiej „Bang Bang”.

Albumem zagranicznym, który zyskał największe uznanie, okazał się krążek Kings of Leon “Come Around Sundown”.

W kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata wyróżniono formację DAGADANA i krążek “Maleńka”.

Album Grzegorza Turnaua “Fabryka klamek” został wyróżniony w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, zaś Leszek Możdżer odebrał Fryderyka 2011 za płytę „Kaczmarek by Możdżer”.

W kategorii Album Roku Rock nagrodzono grupę Dezerter za płytę “Prawo do bycia idiotą”. Irek Dudek odebrał wyróżnienie w kategorii Album Roku Blues za płytę “Dudek Bluesy”.

Albumem Roku Muzyka Klubowa i Elektroniczna został krążek Noviki “Lovefinder”. Abradab odebrał wyróżnienie za płytę “Abradabing” w kategorii Hip-Hop/R&B/Reggae.

Najlepszym krążkiem w kategorii muzyka alternatywna uznano zbiorowy projekt „Męskie granie”.

Podczas tegorocznej gali wręczono również wyróżnienia dla polskiej i zagranicznej Cyfrowej Piosenki Roku, które powędrowały do Ali Boratyn za “Nie pytaj mnie” i Shakiry za utwór “Waka Waka”.

Radiowym Hitem Roku, czyli utworem najczęściej granym przez stacje radiowe w 2010 roku został utwór De Mono “Póki na to czas”.(PAP)

mdn/ dki/ jbr/