Fortepiany i pianina na ulicach Nowego Jorku

Fortepiany i pianina na ulicach Nowego Jorku

Na ulicach, placach – m.in. Times Square – i parkach we wszystkich pięciu dzielnicach miasta organizacja non profit „Sing for Hope” przedstawia program muzyczny przyciągający wielu ludzi nie tylko dźwiękami muzyki, ale też udekorowanymi z fantazją instrumentami. To dzieło m.in. tak słynnych artystów jak projektanci mody Diane Von Furstenberg i Isaac Mizrahi. Zapoczątkowana w minionym roku akcja ma na celu upowszechnienie sztuki.

„Jeśli jeszcze nigdy nie dotknąłeś pianina, masz szansę” – zachęcała Camille Zamora, współautorka „Pop Up Pianos”. Do sympatycznego przedsięwzięcia przyłączyła się także rzeźbiarka pochodząca z Polski, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu używająca pseudonimu Olek.

„Interesuje mnie nadawanie zwykłym rzeczom nowej tożsamości poprzez pokrywanie ich moimi rzeźbami szydełkowymi” – tłumaczy w rozmowie z PAP artystka. Wyjaśnia, że chciałaby przybliżyć sztukę ludziom, którzy nigdy nie poszliby do galerii. Jej przystrojony na różowo fortepian tuż przy Wschodniej Rzece w części Brooklynu, Dumbo, stoi między dwoma mostami, Manhattan Bridge i Brooklyn Bridge.

„Każdy powinien mieć dostęp do sztuki, umożliwiam to przez swoje akty twórcze” – dodaje Olek.

Niektóre fortepiany i pianina, w bardzo dobrym na ogół stanie, „Sing for Hope” otrzymała w podarunku od szczodrych ofiarodawców. Większość zakupiła za pieniądze zgromadzone przez zrzeszonych w niej entuzjastów.

Do 2 lipca instrumenty pozostaną na ulicach. Odbędą się w tym czasie setki recitali i koncertów. Po zakończeniu „Pop Up Pianos” instrumenty trafią m.in. do szkół oraz szpitali. Będą służyć dzieciom, które nie posiadają własnych pianin, i umilać życie pacjentom.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :