FISZ naprawdę nazywa się Bartek Waglewski i urodził się 19 marca 1978. Mówiąc o Waglewskim trzeba wspomnieć, że pochodzi on z bardzo muzykalnej rodziny, a jego ojcem jest Wojciech Waglewski – gitarzysta Voo Voo. Tak więc muzykę miał we krwi.
Swój pierwszy album wydał w 1999 roku razem ze swoim bratem znanym jako Emade. Krążek nosił tytuł „Opowieści z podwórkowej ławki”, która firmowana była jako RHX Skład. Krążek promował utwór „Znać dokładnie swe korzenie”.
W roku 2000 natomiast ukazał się album „Polepione dźwięki”, którego producentem był również brat Fisza, znany jako DJ M.A.D. To właśnie dzięki tej płycie Fisz zyskał sobie uznanie i okrzyknięto go najlepszym polskim MC. Album „Polepione dźwięki” został „Płytą Roku 2000” wg miesięcznika „Fluid”, a także otrzymał Machinera w kategorii „Płyta Niszowa 2000” oraz otrzymał również dwie nominacje do Fryderyków.
Fisz jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął tworzyć tak zwany pozytywny rap, pisząc bardzo emocjonalne i refleksyjne teksty.
Fisz do realizacji swoich nagrań zapraszał wielu znanych artystów, nie tylko tych zajmujących się hip – hopem. Współpracował m.in. z formacją Grammatik („Pamiętamy”), T.Love („Model 01”), Voo Voo („Poziomy piony”).
Do sukcesów Fisza zaliczyć należy również ukazanie się jego utworu „Bla Bla Bla” na międzynarodowej składance hiphopowej „East Side Unia 2”
W roku 2001 ukazała się kolejna już płyta Fisza „Na wylot”, gdzie obok tradycyjnych utworó1) hipohoipwych znalazły się również elementy soulu i jazzu. Płytę promowały dwa single nagrany miedzy innymi z Kasią Nowicką Noviką i ojcem Wojciechem Waglewskim: „Tajemnica” i „30 cm”.
Kolejnym projektem Fisza był „Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne”, wydany w grudniu 2002 roku, zatytułowany „F3”. Do udziału w tym projekcie Fisz zaprosił artystów takich jak: Dominik Trębski – trąbka, Karim Martusewicz – kontrabas, Jurek Zagórski – gitara, Nino – wokal, Joanna Kalińska – flet poprzeczny, raperzy: Peteero, Max, czyli Pablo Chudini. Płytę tę ciężko zakwalifikować do jakiegokolwiek gatunku muzycznego. Singlami promocyjnymi były utwory: „Warszafka” oraz „Tysiąc Pięćset Sto Gwiazd”.
Kolejną płytę Tworzywa Sztucznego „Wielki Ciężki Słoń” wydano w maju 2004 roku i choć dominują na nie utwory elektroniczne to mimo wszystko nie da się jej jednoznacznie sklasyfikować. Singlem promującym ten z kolei album był utwór „Awaryjne światła”.
Marta Kotas 2009.02.17