Festiwal „Bednarska and CALISIA Jazz Nights” od piątku w Warszawie

Festiwal „Bednarska and CALISIA Jazz Nights” od piątku w Warszawie

Na program festiwalu składa się 11 koncertów, które będą grane w kolejne piątki do połowy grudnia. Wystąpią na nim uczniowie i nauczyciele Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina

„W moim rozumieniu jest to upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu. Po pierwsze chodzi o to, aby stworzyć uczniom możliwość wystąpienia w maksymalnie profesjonalnych warunkach jazzowych, w infrastrukturze właściwej dla koncertów jazzowych. Ważne jest także, że uczniowie mogli wystąpić ze swoimi nauczycielami, z profesjonalnymi muzykami, niejednokrotnie z gwiazdami” – powiedział PAP dyrektor szkoły na Bednarskiej, Paweł Skrzypek.

„Po drugie, Wydział Jazzu na Bednarskiej, przez 20 lat swojego istnienia, nabrał doświadczenia, że jest w stanie pokierować w sposób profesjonalny klubem jazzowym w centrum Warszawy. A Warszawa takiego miejsca potrzebuje – takiego, w którym mogliby grać razem uczniowie i nauczyciele” – podkreślił Skrzypek.

Festiwal potrwa w sumie 11 tygodni. Koncerty będą odbywały się w soboty, w należącym do hotelu InterContinental klubie „Hemisphere”.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej o jazzowych tradycje hotelu mówił jego dyrektor, Christian Henkmeier. Henkmeier przypomniał, że InterContinental od dwóch lat współpracuje z firmą CALISIA, która jest jednym z organizatorów zbliżających się koncertów.

O walorach miejsca planowanego odbycia się koncertów mówił również dyrektor Skrzypek. „Chcemy stworzyć miejsce, w którym mogliby wspólnie występować nauczyciele i ich uczniowie. Takie wspólne koncerty są bowiem najlepszą praktyką. Stąd pomysł takiej serii koncertowej, która miałaby znamiona muzyki wykonywanej w atmosferze klubu, a nie sali koncertowej”. Skrzypek przypomniał, że muzyka jazzowa narodziła się w altach 30., 40. i 50. właśnie w amerykańskich klubach.

Festiwal otworzy w najbliższy piątek Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W następnych edycjach zagrają m.in. Mingus Mingus – Robert Majewski, Janusz Szrom, Piotr Lemański, Big Band Bednarska, a drugiego grudnia zaśpiewa Aga Zaryan. (PAP)

maz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :