Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kończy 70 lat

Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kończy 70 lat

Artystka urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. W 1966 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, ale swoją karierę pieśniarską rozpoczęła znacznie wcześniej, bo w 1961 w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie “Cyrulik”. W 1962 roku przeszła do kabaretu “Piwnica pod Baranami”, gdzie nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Współpraca ta trwała do 1966 roku i przyniosła jej największą sławę. W następnych latach Demarczyk współpracowała ze Zbigniewem Wodeckim, którego poznała w innym krakowskim kabarecie – Anawa.

„Ewa była fanką Marka Grechuty, z którym koncertowałem w kabarecie Anawa. Po jednym z występów zaproponowała mi współpracę. Byliśmy razem we Francji, w Belgii, Szwajcarii, na Kubie. Graliśmy razem przez wiele lat, również wtedy, kiedy ja sam zacząłem śpiewać. Bardzo lubiłem z nią współpracować” – wspomina Wodecki i dodaje, że był to bardzo ważny okres w jego życiu.

W twórczości Ewy Demarczyk znajdowały się pieśni do wierszy poetów polskich i obcych, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Johana Wolfganga von Goethego, Osipa Mandelsztama, z muzyką Zygmunta Koniecznego (“Karuzela z Madonnami”, “Taki pejzaż”, “Czarne Anioły”, “Wiersze wojenne”) oraz z muzyką Andrzeja Zaryckiego (“Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, “Cyganka”, “Skrzypek Hercowicz”, “Pieśń nad Pieśniami”). (PAP Life)

azu/ hp/ agz/ abe/ dki/