ELDO

ELDO

Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak znany również jako Eldoka. Pseudonim ten wziął się od jego inicjałów, czyli El do Ka. Eldo urodził się 27 lipca 1979 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Górskiego.
Eldo zaczynał swoją karierę hiphopowca jako tancerz break dance. Samym rapem zaczął interesować się dopiero w 1997 roku kiedy podczas Rap Day, gdzie usłyszał takie zespoły jak Molesta, Trzyha.
Wkrótce po tym założył swój pierwszy zespół – Grammatik, który był częścią warszawskiego „Szyja Skład”, który tworzyli również formacje Edytoriał i Maesto. Kiedy z Grammatik odeszli Noon i Ash zespół zawiesił swoją działalność, a Eldo rozpoczął solową karierę.
Na jego pierwszej solowej płycie „Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę” (2001) znalazł się utwór pochodzący ze wspomnianej wcześniej konfrontacji „Gotów na bitwę”. Na krążku Eldoki gościnnie wystąpili artyści tacy jak: PeZet, Dizkret, Sokół, Wigor, zespół Echo.
W dwa lata później Eldo wydał swoją drugą solową płytę: „Eternia”. Tym razem do współpracy Eldo zaprosił czeski zespół Indy & Wich, Pjus oraz Nuno. Drugi krążek promowały trzy utwory: „Mędrcy z kosmosu”, „Eternia” oraz „Te słowa”.
W 2004 roku po krótkiej przerwie na scenę powrócił zespół Grammatik z singlem „Grammatik Reaktywacja”, a rok później wydali swój kolejny już, trzeci album „3”.
Jednak mimo reaktywacji Grammatik Eldo w dalszym ciągu tworzył samodzielnie. W połowie maja 2006 roku wydał płytę nagraną z duetem producenckim Bitix „Człowiek, który chciał ukraść alfabet”. Warto tutaj dodać, że Eldo wydał ten krążek nakładem własnej wytwórni – Frontline Records. Płytę promował teledysk „Diabeł na oknie”. Mimo, że krążek był pomieszaniem różnych gatunków, w tym drum’n’bass, jazz oraz neo soul, a do współpracy Eldo zaprosił m.in.: Mista Pita, Krzysztof Ścierański, Daniel Drumz, wokalistka Wiosna oraz Emil Blef nie odniósł sukcesu.
W 2006 roku brał udział również w realizacji projektu „Broniewski”, gdzie zrealizował utwór „Mury, bruki”. To zaowocowało podpisaniem kontraktu z wytwórnią My Music Group.
W marcu 2007 roku Eldo dzięki temu kontraktowi wydał swoją trzecią solową płytę „27”, która jest nawiązaniem do wieku artysty. Do realizacji tego krążka zaproszeni zostali m.in.: Flamaster, Kixnare, Daniel Drumz, Dena, Webber, Czarny, DJ Gris, a także gościnnie wystąpili Pjus i Diox. Album nie tylko utrzymywał się przez pięć notowań na OLiS, ale także zyskał nominację do Superjedynki 2007 w kategorii Płytka Hip-Hop/R’N’B.
Pod koniec roku 2007 Grammatik wydał swoją ostatnią już płytę „Podróże”. W tym samym roku Eldo zaangażował się w akcję społeczną „Wybieram.pl”, która miała na celu skonienie Polaków do pójścia na wybory parlamentarne w 2007 roku. Piosenką akcji był podkład z utworu „Tylko słowa” pochodzącego z płyty „Eternia”. Również w roku 2007 Grammatik stworzył podkład muzyczny do wystawianej we wrocławskim Teatrze Polskim sztuki „Przypadek Klary”.
2 maja 2008 roku Grammatik zawiesił swoją działalność. W grudniu tego samego roku Eldo wydał swoją kolejną już solową płytę „Nie pytaj o nią”. Krążek promowany był singlem i teledyskiem o tym samym tytule. Gościnnie na płycie wystąpił zespół Hi-Fi Band.
Na swoim koncie poza udziałem w tworzeniu Grammatiku Eldo współpracował m.in. z rosyjskim DJ’em Vadimem, czeskim zespołem – Indy & Wich. Mimo, że przede wszystkim zajmował się hip – hopem bardzo często nawiązywał również współpracę z polskimi artystami niezwiązanymi z tym środowiskiem. I tak na przykład tworzył m.in. z Leszkiem Możdżerem i Moniką Brodką, dla której napisał teksty do dwóch utworów: „Bajeczka (Intro) oraz „Samochody i tramwaje”. Obydwa utwory można znaleźć na płycie Moniki Brodki „Moje Piosenki”.
Eldo również zagrał w filmie Sylwestra Latkowskiego „Blokersi” z 2001 roku, gdzie zagrał jedną z głównych ról. Jednak „Blokersi” to nie jedyna przygoda Eldo z kinem. Wziął on również udział w dokumencie zrealizowanym na zlecenie MTV Polska „Mówią Bloki 2” swoją dosadną i krytyczną wypowiedzią na temat polskiego środowiska hip –hopowego zraził do siebie dużą część właśnie tego środowiska. Dość ostro skrytykował go przede wszystkim raper z Warszawy, Tede.
Wydarzenia te doprowadziły do konfrontacji freestylowej zorganizowanej 26 sierpnia 2001 roku w płockim klubie „Crazy”. W akcji tej walczyli ze sobą: „Obrońcy Tytułu” (Eldo, PeZet, Noon, Dena, Praktik, DJ Romek, Parker, Pudel oraz Kret) i „Gib – Gibon” (m.in. Tede, WSZ, CNE). Konfrontację tę nagrała VIVA Polska.
Dwukrotnie występował również na międzynarodowym festiwalu Hip Hop Kemp w 2002 roku – wówczas z Grammatik oraz w 2007 roku z DJ Danielem Drumzem.
Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że Eldo jest muzułmaninem i często w swoich utworach nawiązuje do swojej religii. Jednym z takich tekstów jest „Odpowiedzialność” pochodząca z krążka „Eternia”.
Eldo sam o swojej religii mówi: „Jestem Muzułmaninem” i forma, jaką ta religia przyjmuje, jest najbardziej adekwatna do tego, co ja czuję, jak powinno się traktować relację między człowiekiem a Bogiem. Nie potrzebuję żadnych pośredników. Wystarczy Święty Koran, ja i to, co myślę”.

Marta Kotas 2009.02.17

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :