Eksperci o najważniejszych wydarzeniach na rynku sztuki w 2010 r.

Eksperci o najważniejszych wydarzeniach na rynku sztuki w 2010 r.

O wybranie najważniejszych wydarzeń na rynku sztuki w Polsce w 2010 roku Desa Unicum poprosiła wybranych ekspertów, m.in. malarza, grafika Edwarda Dwurnika, pełnomocnika rządu ds. zaginionych dzieł sztuki prof. Wojciecha Kowalskiego, kolekcjonera i założyciela Galerii aTak Krzysztofa Musiała, aktora i kolekcjonera Leonarda Pietraszaka, mecenasa sztuki i właściciela galerii w Krakowie Andrzeja Starmacha.

Jak poinformowano w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie, eksperci za rekord cenowy uznali sumę, za którą na listopadowej aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s zakupiono obraz Władysława Bakałowicza „A flower market at la Madalaine, Paris” – dzieło zostało sprzedane za 422 tys. dolarów. W opinii znawców to rekordowa suma oferowana za polskie dzieło sztuki dawnej, co dodatkowo potwierdza fakt, że w kraju dzieła Bakałowicza osiągały ceny nieprzekraczające 50 tys. zł.

Malarz Edward Dwurnik przypisał temu wydarzeniu drugie miejsce na liście wydarzeń zaproponowanej przez Desę Unicum, pierwsze przyznając najwyżej wylicytowanemu dziełu żyjącego polskiego artysty w londyńskim Sotheby’s: tryptyku Romana Opałki z cyklu „1965/1 – nieskończoność”, za który nabywca zapłacił ponad 713 tys. funtów szterlingów.

Także odnalezienie „Plaży w Pourville” Claude’a Moneta oraz „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego zostały uznane za bardzo istotne wydarzenia. „Zawsze cieszą doniesienia, że odnaleziono dzieła sztuki, zwłaszcza tej rangi co obrazy Moneta i Gierymskiego” – uważa Kama Zboralska, znawczyni rynku galeryjnego, mecenas sztuki współczesnej, dziennikarka.

Leonard Pietraszak – aktor, a prywatnie kolekcjoner sztuki – przyznaje, że wiadomość o odnalezienie obu dzieł przyjął z radością i ulgą jednocześnie. Sam fakt odnalezienia „Pomarańczarki” sceptycznie ocenia pełnomocnik rządu ds. zaginionych dzieł sztuki prof. Wojciech Kowalski. W jego opinii, dopiero odzyskanie obrazu będzie ważnym sygnałem dla rynku.

Według autorów bloga ArtBazaar – Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza – znamiennym wydarzeniem minionego roku było otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Także ponad 200 czytelników ArtBazaar wskazało otwarcie placówki, jako najważniejsze wydarzenie 2010 roku.



Według autorów bloga, dużym osiągnięciem polskiej sztuki za granicą była również wystawa Andrzeja Wróblewskiego „To the Margin and Back” w VanAbbe Museum w Eindhoven (Holandia).

W ubiegłym roku zapoczątkowano również dyskusję na temat autentyczności dzieł sztuki na polskim rynku. Zdaniem ekspertów cykl konferencji poświęconych temu tematowi organizowanych przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych oraz Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich to dobra tendencja.

Podjęcie tematu cieszy Leonarda Pietraszaka, który od wielu lat czynnie interesuje się kwestią fałszerstw w sztuce. „Wszelkie działania zmierzające do uporządkowania kwestii certyfikowania autentyczności dzieł sztuki i skutecznego zwalczania plagi falsyfikatów uważam dziś za absolutnie priorytetowe, a w niedalekiej przyszłości – za kluczowe dla rozwoju rynku” – podsumowuje Włodzimierz Kalicki, dziennikarz związany z „GW”.(PAP)

agz/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :