„Dywizjon 303”  znów wzbije się w powietrze

„Dywizjon 303” znów wzbije się w powietrze

Spadkobiercy autora książki podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media. Udziałem w filmie zainteresowani są m.in. Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski.

„Prezes zarządu Film Media Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach, zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz” – powiedział PAP Life Marek Fiedler, syn autora książki „Dywizjon 303”.

Jacek Samojłowicz powiedział, że trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i rozmowy z aktorami. W filmie poza polskimi artystami wystąpić mają m.in. aktorzy brytyjscy i niemieccy.

„Jestem po rozmowach m.in. z Jerzym Skolimowskim, z kilkoma światowej klasy scenarzystami z zagranicy. Bardzo zainteresowany projektem jest pracujący w Hollywood polski operator i reżyser Andrzej Bartkowiak. Na temat występu w filmie rozmawiałem z Bogusławem Lindą, Borysem Szycem, Piotrem Adamczykiem i Michałem Żebrowskim, wszyscy oni są zainteresowani wzięciem udziału w tej produkcji” – zapewnia Samojłowicz.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

Arkady Fiedler (ur. 1894 w Poznaniu – zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i ponad 10-milionowym nakładzie. Wśród nich – „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Orinoko”, „Kanada pachnąca żywicą”.

Podczas II wojny światowej pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę „Dywizjon 303”. Książka doczekała się prawie 30 wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później.

Rafał Pogrzebny(PAP Life)

rpo/ hes/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :