Martin Scorsese na początku grudnia odwiedzi Warszawę i Łódź

Martin Scorsese na początku grudnia odwiedzi Warszawę i Łódź

9 grudnia Scorsese gościć ma w Łodzi. W łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej odbędzie się uroczystość nadania artyście tytułu doktora honoris causa.

„Wizyta w Warszawie będzie miała charakter półprywatny. Martin Scorsese spotka się najprawdopodobniej tylko z polskimi filmowcami” – wyjaśniła PAP Klanowska.

W związku z przyjazdem Scorsese Stowarzyszenie organizuje w Warszawie i Łodzi przegląd filmów tego reżysera. W Warszawie odbędzie się on w kinie Kultura (w dniach 3-7 grudnia), a w Łodzi w kinie Polonia (w dniach 9-11 grudnia). „Scorsese był osobiście zaangażowany w wybór filmów” – zwróciła uwagę Klanowska.

W programie przeglądu znajdzie się 12 tytułów, m.in.: „Taksówkarz” (1976), „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988), nagrodzona czterema Oscarami „Infiltracja” (2006) oraz będący tegoroczną produkcją muzyczny dokument o George’u Harrisonie („George Harrison: Living In a Material World”).

Martin Scorsese, reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy, urodził się w 1942 r. w Nowym Jorku. Jest jednym z najwybitniejszych twórców w historii amerykańskiego kina. Pierwszego Oscara za reżyserię dostał jednak od Akademii Filmowej dopiero w 2007 roku (choć wcześniej wielokrotnie jego filmy były do Oscara nominowane), za film „Infiltracja”. Obraz – choć przez krytyków uznany za jeden ze słabszych w dorobku Scorsese – zdobył łącznie cztery statuetki Akademii, w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany i montaż.

Do najbardziej znanych filmów w jego reżyserskim dorobku należą: „Taksówkarz” (1976) z Robertem de Niro w roli głównej (obraz zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz cztery nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej); „Wściekły byk” (1980), nagrodzony dwoma Oscarami, w tym za główną rolę dla De Niro (postać boksera Jake’a La Motty); nominowane do Oscara za reżyserię „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988) z Willemem Dafoe, gangsterska opowieść „Chłopcy z ferajny” (1990, pięć nominacji do Oscara i statuetka dla Joe Pesciego w kategorii aktor drugoplanowy) oraz thriller „Przylądek strachu” (1991, dwie nominacje do Oscara oraz nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie).(PAP)

jp/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :