Dwóch Polaków w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Dwóch Polaków w III etapie Konkursu Chopinowskiego

14.10. Warszawa (PAP) – Marcin Koziak i Paweł Wakarecy znaleźli się w III etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nazwiska 20 zakwalifikowanych do III etapu pianistów ogłoszono w środę w nocy w Warszawie.

Przewodniczący jury konkursu prof. Andrzej Jasiński gratulował wszystkim czterdziestu pianistom, którzy brali udział w II etapie. „To bardzo trudny konkurs, więc sam fakt, że doszliście tak daleko, to wasz wielki sukces. Nawet jeśli nie ma was na liście osób, które weszły do kolejnego etapu” – zwrócił uwagę.

Przesłuchania II etapu trwały od 9 października. Brało w nich udział czterech Polaków: Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy. Do III etapu weszli tylko Koziak i Wakarecy.

W III etapie znalazło się najwięcej – aż sześcioro – reprezentantów Rosji: Yulianna Avdeeva, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Yury Shadrin i Daniil Trifonov oraz Lukas Geniusas (Rosja/Litwa).

Chiny będą reprezentować: Wai-Ching Rachel Cheung i Fei-Fei Dong.

W III etapie zagrają też: Claire Huangci, Mei-Ting Sun i Andrew Tyson z USA, Francuzi Francois Dumont i Helene Tysman, Włosi Leonora Armellini i Irene Veneziano, reprezentant Australii Jayson Gillham, Austrii – Ingolf Wunder i Bułgarii – Evgeni Bozhanov.

Do III etapu nie zakwalifikował się żaden z sześciu biorących udział w II etapie japońskich pianistów.

III etap rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty; w sobotę ogłoszone zostaną też nazwiska pianistów, którzy wejdą do finału konkursu.

Do finału maksymalnie może wejść tylko 10 osób. Przesłuchania finałowe zaplanowano w dniach 18-20 października. 20 października około godziny 23. ogłoszone zostaną wyniki konkursu. (PAP)

agz/ mp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :