5 miast w II etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

5 miast w II etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

13.10. Warszawa (PAP) – Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław – zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłosił w środę w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski dziękował obecnym na uroczystości reprezentantom wszystkich kandydujących miast za wysoki poziom złożonych wniosków prezentacji. „Udowodnili, że kultura jest niezwykle ważna dla poprawy wizerunku ich miast” – podkreślił minister.

Wyboru miast zakwalifikowanych do II etapu konkursu dokonała specjalnie powołana Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz ministra kultury.

Ogłoszenie wyników II etapu konkursu, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowane jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji, minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim.

Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.(PAP)

agz/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :