Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15.06. Warszawa (PAP) – 13 osób, m.in. pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy Tadeusz Konwicki, historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, aktorzy Agata Buzek i Robert Więckiewicz oraz reżyserzy teatralni Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikwoski otrzymali w poniedziałek Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody przyznawane są za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

"Wręczanie dorocznych nagród ministra kultury to czas pozytywnego podsumowania roku, który jest za nami, ale także czas podziękowań dla twórców, dzięki którym kultura polska jest tak mocna" – podkreślił podczas poniedziałkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymali Tadeusz Konwicki i Tomasz Stańko.

"Jest kimś, kto mówi, że jest ostatnią osobą pamiętającą XIX w., ale są tacy, którzy ten wiek pamiętają też, jednakże nikt nie pamięta go tak dobrze, z taką świadomością" – mówił min. Zdrojewski w laudacji o Konwickim. Jak podkreślił, obrazy literackie i filmowe laureata są "istotnym fragmentem fundamentu kultury polskiej".

W dziedzinie literatury nagrodę otrzymała historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka "za stworzenie wyjątkowego wydawnictwa +Arcydzieła malarstwa polskiego+". "To nie jest literatura zwykła, ale w jakiś sposób nadzwyczajna, bo naukowa. To świetne popularyzowanie malarstwa, przede wszystkim malarstwa polskiego, w najlepszym z możliwych wydań i na najwyższym poziomie" – ocenił minister kultury.

Poza prof. Poprzęcką w dziedzinie literatury nagrodę otrzymał także Andrzej Bart za powieści "Fabryka muchołapek" i "Rewers" oraz za napisanie scenariusza do filmu "Rewers" w reż. Borysa Lankosza.

Najwięcej tegorocznych nagród ministra kultury otrzymali twórcy filmowi. Byli to aktorzy Agata Buzek "za rolę w filmie +Rewers+, a także za sukces odniesiony na festiwalu Berlinare, podczas którego aktorka znalazła się w gronie 10 najbardziej utalentowanych młodych aktorów"; Robert Więckiewicz "za niezwykle udany cały sezon artystyczny 2009", a także reżyserzy filmowi: Borys Lankosz "za wielokrotnie nagradzany film +Rewers+" oraz Bartek Konopka "za reżyserię nominowanego do Oskara filmu +Królik po berlińsku+".

Zdrojewski nagrodził także reżyserów teatralnych Grzegorza Jarzynę i Krzysztofa Warlikowskiego. Pierwszego – "za realizację spektakli +T.E.O.R.E.M.A.T+ – inspirowanego twórczością Passoliniego, który wystawiany był m.in. w Los Angeles i Nowej Zelandii oraz +4:48 Psychosis+ wg Sary Kane (…) i spektakl +Między nami dobrze jest+". Z kolei Warlikowski nagrodę otrzymał za inscenizację "(A)polonii" w Nowym Teatrze w Warszawie.

Nagrody w dziedzinie muzyki otrzymali sopranistka Aleksandra Kurzak "za sezon artystyczny 2009, w którym artystka występowała na najważniejszych salach operowych świata" oraz pianista Piotr Anderszewski m.in. za pierwszą koncertową płytę +Piotr Anderszewski at Carnegie Hall".

W dziedzinie sztuk wizualnych nagrodę otrzymał Paweł Althamer za projekt "Wspólna sprawa". "To było wielkie przedsięwzięcie, które udało się zrealizować w Brukseli na 20. rocznicę 4 czerwca 1989 r." – mówił Zdrojewski. We "Wspólnej sprawie" udział wzięło ponad 150 osób ubranych w złote kombinezony, którzy polecieli do Brukseli specjalnym pozłacanym przez Althamera samolotem, by uczcić początek odbudowy niepodległej Polski.

Po raz pierwszy w historii nagrody minister kultury uhonorował instytucję – Narodowe Centrum Kultury. "W ubiegłym roku pierwszy raz w Polsce udała się rzecz niezwykła – promocja państwa polskiego przez daty historyczne: 4 czerwca, tej daty dobrej, i 1 września, tej daty złej" – powiedział Zdrojewski gratulując zespołowi Narodowego Centrum Kultury, które z okazji tych rocznic zorganizowało wiele imprez popularyzujących historię.

Poza nagrodami Zdrojewski wręczył Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je: Katarzyna Kolenda-Zalewska za film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej "Chwilami życie bywa znośne" oraz Kamila Drecka i Janusz Anderman za film dokumentalny "Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki".(PAP)

nno/ hes/ mhr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :