Festiwal Chopin Open zgromadził 26 tys. osób

Festiwal Chopin Open zgromadził 26 tys. osób

14.06. Warszawa (PAP) – Zakończona w niedzielę pierwsza polska edycja festiwalu La Folle Journee (Szalone Dni Muzyki) Chopin Open przyciągnęła 26 tys. osób – poinformowali PAP w poniedziałek organizatorzy. Przez trzy festiwalowe dni (11-13 czerwca) publiczność wzięła udział w 120 koncertach.

Festiwalowe koncerty, w których wystąpiło 450 artystów, odbywały się w pięciu salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w namiocie na Placu Teatralnym. W ramach Festiwalu odbył się także program edukacyjny, w którym wzięło udział 2,5 tys. dzieci ze szkół podstawowych.

Jednym z festiwalowych wydarzeń było światowe prawykonanie dwóch kompozycji słowno-muzycznych autorstwa Zygmunta Krauzego i Regisa Campo ku czci Chopina, powstałych z okazji trwającego Roku Chopinowskiego.

Artyści wykorzystali w swoich utworach fragmenty listów Chopina do rodziny i przyjaciół, które pomiędzy poszczególnymi muzycznymi fragmentami utworów czytał, po polsku i francusku, aktor Jerzy Rogulski. Dzieło "7 Humoresques" Regisa Campo, zainspirowane listami Chopina, napisanymi w języku francuskim podczas emigracji we Francji, głównie Nohant i Paryżu, zostało rozpisane na chór mieszany i kwintet smyczkowy. Kompozycja Krauzego "Voyage de Chopin (Podróż Chopina)" to utwór na chór mieszany i instrumenty ludowe. Czterech solistów (Edward Borowiak, Marcin Łopacki, Czesław Pałkowski i Michał Straszewski) zagrało na autentycznych instrumentach ludowych z różnych regionów Polski m.in. lirach korbowych, dudach, fujarkach i tzw. złobcokach, czyli ludowych skrzypcach.

Obydwa dzieła powstały na specjalne zamówienie Fundacji Orange, francuskiej Fondation Orange i Instytutu Polskiego w Paryżu. Kolejne wykonania tych dzieł odbędą się 24 lipca podczas festiwalu Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie oraz 15 września w Paryżu w Opera Comique podczas dorocznej Nocy Głosu (La Nuit de la Voix).

Podczas festiwalu La Folle Journee zaprezentowano także wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Dzieła na fortepian solo wykonało podczas 14 koncertów sześciu pianistów w porządku chronologicznym powstawania utworów, poczynając od pierwszego poloneza – Poloneza g-moll op. 2 – aż po ostatniego mazurka, którym jest Mazurek f-moll op. 68 nr 4. Zagrano także wszystkie Etiudy i Preludia w interpretacji pianistów różnych pokoleń, wszystkie dzieła na fortepian i orkiestrę – m.in. oba Koncerty fortepianowe, Rondo a'la Krakowiak, Andante spianato i Polonez Es-dur i wszystkie utwory kameralne.

Atrakcją festiwalu był także koncert Barbary Hendricks – amerykańskiej śpiewaczki, nazywanej często "czarną Callas". Festiwal zakończył w niedzielę koncert uznanego rosyjskiego pianisty Borisa Berezovskiego oraz Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

La Folle Journee (Szalone Dni Muzyki) to festiwal muzyczny, wymyślony i prowadzony przez francuskiego muzykologa Rene Martina. Po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem edycje festiwalu przeniosły się Lizbony (2000 rok), Bilbao (2002), Tokio (2005 rok), Rio de Janeiro (2007), a w tym roku do Warszawy. Co roku wybierani są muzyczni patroni festiwalu – w tym roku był nim Fryderyk Chopin, dlatego warszawski festiwal nosił podtytuł Chopin Open.

Koncerty odbywały się od rana do późnego wieczora. Każdy z koncertów trwał nie dłużej niż godzinę, zazwyczaj ok. 45 minut, a bilety kosztowały 5, 7 i 10 zł, a więc wielokrotnie mniej niż na tradycyjne koncerty muzyki klasycznej.

Festiwal został zorganizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia, C.R.E.A (Centre de e,alisations et d',tudes artistiques), Fundacja Ogrody Muzyczne, przy współpracy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz Instytutu Francuskiego.(PAP)

agz/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :