Wystawę „Michałowski i Goya” otwarto w Łodzi

Wystawę „Michałowski i Goya” otwarto w Łodzi

16.06. Łódź (PAP) – 65 grafik Francisco Goi z serii "Okropności Wojny" zestawionych z pracami Piotra Michałowskiego m.in. portretami Napoleona, można zobaczyć na wystawie "Michałowski i Goya", którą we wtorek otwarto w Pałacu Herbsta – oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dzieła obu artystów łączy wspólny temat – kampania napoleońska w Hiszpanii w latach 1808-1813, w której wzięły udział również polskie oddziały.

Seria grafik Francisco Goi y Lucientes (1746-1823) "Los Desastres de la guerra" (Okropności Wojny) to zapis przerażających przeżyć artysty podczas okupacji Hiszpanii przez armię napoleońską. Wstrząsające i drastyczne sceny przedstawiają egzekucję i tragedię kobiet, dzieci, partyzantów czy francuskich żołnierzy.

Grafikom Goi przeciwstawione zostało sześć obrazów olejnych i rysunek Piotra Michałowskiego (1800-1855), m.in. "Napoleon na koniu", "Somosierra" czy "Przejazd artylerii przez rzekę", pochodzących z kolekcji Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie oraz łódzkiego Muzeum Sztuki. Obrazy są odzwierciedleniem fascynacji Michałowskiego postacią Napoleona oraz legendarnym zwycięstwem polskich szwoleżerów w bitwie pod Somosierrą.

Jak powiedziała PAP kurator wystawy Agata Lorkowska, zestawienie prac obu artystów ma pobudzić do zastanowienia się nad mitem szarży pod Samosierrą, mitem napoleońskim oraz nad postrzeganiem tych samych wydarzeń przez okupantów i okupowanych.

"Bitwa, która jest opiewana i jest legendą w Polsce, była jednym z elementów tej wojny, która przyczyniła się do okropności przedstawionych przez Goye. Tą wystawą chciałam też zapytać, czy sztuka może mieć funkcję pobudzania dialogu nad historią czy też dialogu międzynarodowego?" – wyjaśniła Lorkowska.

Jej zdaniem, takie pytania można przenieść też do współczesności, bowiem wciąż

różne kraje po swojemu interpretują historyczne wydarzenia. "Może warto się zatrzymać, oglądając też inne dzieła sztuki i przez chwilę się nad tym zastanowić. Jeśli tą wystawą uda się kogoś skłonić do zastanowienia, to już będzie sukces" – powiedziała kurator wystawy.

Ekspozycji towarzyszyć będzie koncert zespołu Corazon Flamenco, który zaplanowano 9 lipca w sali balowej Pałacu Herbsta. 20 czerwca i 11 lipca zwiedzających oprowadzi kurator wystawy, a ekspozycji towarzyszyć będzie katalog w którym znajdą się teksty jej autorki oraz dr Agnieszki Rosales Rodriguez – pracownika naukowego Instytutu Historii Sztuki w Warszawie.

Honorowy patronat nad wystawą "Michałowski i Goya" objęła Ambasada Hiszpanii, a jej partnerem jest Instytut Cervantesa w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 20 lipca. (PAP)

szu/ ls/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :