Dobiega końca konserwacja prezbiterium bazyliki jasnogórskiej

Dobiega końca konserwacja prezbiterium bazyliki jasnogórskiej

25.06. Częstochowa (PAP) – Dobiegają końca prace konserwatorskie w prezbiterium barokowej bazyliki jasnogórskiej w Częstochowie – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.

W 2009 r. rozpoczęto kompleksowy remont i całościową renowację tej jednej z większych w Polsce świątyń, która przylega do Kaplicy Matki Bożej.

Renowacja prezbiterium, czyli głównej części świątyni, trwała rok i była najdroższym etapem prac w ramach projektu "Konserwacja i remont budynku bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Odnalezienia Krzyża Świętego na Jasnej Górze". Zdjęcie folii i rusztowań zaplanowano wstępnie na ok. 10 lipca. Wówczas po raz pierwszy w pełnej krasie będzie można zobaczyć odnowione prezbiterium świątyni.

W czasie prac konserwatorskich w prezbiterium renowacji zostało poddane sklepienie i ściany wraz ze sztukateriami oraz barokowe elementy wystroju świątyni. Prace obejmowały konserwacje malowideł, rzeźby narzutowej, czyli sztukaterii na sklepieniu, konserwacje stiuku polerowanego i złoceń. Działania konserwatorskie rozpoczęły się równolegle z pracami odkrywkowymi, wykopaliskami archeologicznymi i z pracami przy posadzce.

Sklepienie o bogatej dekoracji sztukatorskiej zdobią malowidła Karola Dankwarta, wykonane w ostatnim dziesięcioleciu XVII w. "Przy malowidłach została wykonana ogromna praca historyczna, badawcza i analiza stylistyczno-porównawcza" – powiedział konserwator Józef Żołyniak.

Pierwszy etap prac to oczyszczenie, dezynfekcja, usuwanie przemalowań, podklejanie złuszczeń, impregnacja. "Posiłkowaliśmy się wyjazdami do obiektów, gdzie Karol Dankwart, twórca malowideł na Jasnej Górze, również malował. Udaliśmy się do Świętej Anny koło Częstochowy, do kościoła św. Anny w Krakowie, do Otmuchowa i Nysy. Chcieliśmy dotrzeć do charakteru jasnogórskich malowideł, bo one były trzykrotnie przemalowane" – dodał Żołyniak.

Renowacji zostały poddane także figury z późnobarokowego ołtarza głównego – grupa Wniebowzięcia Matki Bożej, grupa Trójcy Świętej i figury czterech Ewangelistów. "Ołtarz to najważniejsza część w prezbiterium. Ciekawostką jest to, iż ołtarz najpierw został wykonany z piaskowca, a następnie pokryty masą stiukową. Tło sceny głównej ołtarza jest już pozłocone. Rzeźby są odnowione, odtworzony efekt piaskowca" – informuje Józef Żołyniak.

W kwietniu tego roku rozpoczęły się prace pod chórem, gdzie znajdują się cztery zniszczone płaskorzeźby. Ustawiono już drewniane rusztowanie, żeby można było do nich swobodnie dotrzeć. Zamówiono też żywice, aby je utwardzić i przygotować do dalszej konserwacji. Prace pod chórem potrwają jeszcze ok. półtora miesiąca. Kolejnym etapem prac będzie ustawienie rusztowań w nawie głównej, gdzie praca potrwa rok, a na przełomie drugiego i trzeciego kwartału równocześnie mają się rozpocząć prace w nawach bocznych.

Na Jasnej Górze ukończono już prace remontowe przy wymianie posadzki oraz przygotowaniu systemu wentylacji i klimatyzacji. Bazylika nie jest obecnie wyłączona z ruchu pielgrzymkowego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie trzy przedsięwzięcia – renowacja bazyliki, konserwacja zabudowań klasztoru oraz modernizacja wjazdu na jego teren – mają kosztować ponad 42,5 mln zł, z czego 35,2 mln zł to środki unijne. (PAP)

lun/ mhr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :