Do 10 maja można zgłaszać kandydatów do tytułu Mistrz Mowy Polskiej

Do 10 maja można zgłaszać kandydatów do tytułu Mistrz Mowy Polskiej

O zgłaszanie swoich kandydatur zaapelowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie zasiadająca w jury konkursu prof. Halina Zgółkowa. Jak podkreśliła swoich kandydatów może zgłaszać każdy – przedstawiciele instytucji kulturalnych, mediów, stowarzyszeń i samorządów oraz osoby prywatne.

Prof. Zgółkowa przypomniała, że celem Ogólnopolskiego Programu Mistrz Mowy Polskiej jest szerokie rozpropagowanie najlepszych wzorców językowych. 10 dotychczasowych edycji potwierdziło w jej opinii celowość organizowania corocznych konkursów.

Dziennikarz i recenzent muzyczny Paweł Sztompke poinformował, że w poniedziałek powołana została Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, w skład której wchodzą Mistrzowie Mowy Polskiej dotychczasowych edycji.

Akademia – oprócz współpracy z organizatorami i jurorami konkursu – będzie co rok wyłaniać i nagradzać instytucje życia publicznego, które w sposób szczególny zasłużyły się w pielęgnowaniu polszczyzny. Nagrody Akademii będą wręczane razem z nagrodami indywidualnymi podczas gali finałowej programu.

13 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie mają zostać ogłoszone nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrz Mowy Polskiej; 19 września w Dworze Artusa w Gdańsku wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu.

Laureatami ubiegłorocznej jubileuszowej edycji zostali: Artur Andrus, Jerzy Trela, Stanisław Tym i Beata Tadla. Nagrodę specjalną – Wawrzyn Mowy Polskiej – przyznano ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. (PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :