Daniel Olbrychski: z AngelinąJolie współpracowało mi się znakomicie

Daniel Olbrychski: z AngelinąJolie współpracowało mi się znakomicie

26.08. Warszawa (PAP) – To znakomita artystka, a prywatnie ciepły i serdeczny człowiek; na planie współpracowało się z nią znakomicie – powiedział o aktorce Angelinie Jolie Daniel Olbrychski. W piątek na polskie ekrany trafi amerykański thriller „Salt”, w którym zagrali Olbrychski i Jolie.

W rozmowie z PAP Daniel Olbrychski opowiadał o współpracy z amerykańską gwiazdą. Zwrócił też uwagę na związek reżysera „Salt”, Australijczyka Phillipa Noyce’a, z Polską.

Jak przypomniał aktor, Noyce był uczniem profesora Jerzego Toeplitza, rektora łódzkiej szkoły filmowej, który po wydarzeniach Marca 1968 został pozbawiony stanowiska w tej uczelni i wyemigrował do Australii.

„Profesor Toeplitz wychował w Polsce pokolenia wybitnych reżyserów – byli wśród nich m.in. Wajda, Munk i Polański. W Australii założył szkołę filmową. Z tej szkoły wyszła potem cała plejada wspaniałych australijskich artystów kina. Wśród nich Phillip Noyce” – opowiadał Olbrychski.

Aktor wspominał, że Noyce – za sprawą Toeplitza – miał duży sentyment do filmów Andrzeja Wajdy. „Ja sam nie byłem więc też dla niego postacią anonimową. Gdy pojawiła się potrzeba obsadzenia w +Salt+ roli Rosjanina, Noyce nawiązał współpracę ze mną. Ponadto moją osobę polecił mu rosyjski reżyser Andriej Konczałowski, z którym się przyjaźnię” – opowiadał Olbrychski, przypominając, że w latach 80. Konczałowski nakręcił film z udziałem ojca Angeliny Jolie, Jona Voighta, pt. „Uciekający pociąg”.

Thriller „Salt” to historia agentki CIA Evelyn Salt (w tej roli Jolie), oskarżonej o bycie rosyjskim „uśpionym” szpiegiem. Olbrychski gra w tym filmie byłego rosyjskiego tajnego agenta.

„W tym filmie są trzy ważne role męskie, wśród nich moja – agent, wielki rosyjski patriota, były bohater ZSRR, tęskniący za dawnym Związkiem Radzieckim” – opowiadał Olbrychski.

Na planie „Salt” Olbrychski miał kilkanaście dni zdjęciowych. „Kręciliśmy zdjęcia w Nowym Jorku. Praktycznie wszystkie sceny realizowałem wspólnie z Angeliną. To była fantastyczna współpraca. Jolie jest znakomitą aktorką i osobą szalenie sympatyczną, bardzo życzliwą w stosunku do innych ludzi” – ocenił.

Olbrychski wspominał w rozmowie z PAP początek wspólnych zdjęć z Jolie i życzliwe zachowanie aktorki. „Pracowaliśmy nad pierwszą, a zarazem jedną z kluczowych scen w filmie. To było w ubiegłym roku, 27 marca. Przypadały wówczas 101. urodziny mojej cioci, starszej siostry mamy. Opowiedziałem Angelinie o urodzinach cioci. Na to ona: +W takim razie musimy przesłać jej życzenia!+. Natychmiast znalazła karton papieru, narysowała wielkie serce i napisała: +Happy Birthday, Irena!+. Następnie poprosiła, by moja żona, Krysia, nas sfotografowała. To zdjęcie stoi teraz u cioci na szafce” – opowiadał Olbrychski.

Aktor uważa, że „opowieści o Jamesie Bondzie wydadzą się łagodną bajeczką w porównaniu z tym, co dzieje się w filmie Phillipa Noyce’a”. Zwrócił też uwagę, że Jolie w większości scen wymagających od niej dużej sprawności fizycznej nie korzystała z pomocy dublerki. Olbrychski dodał, że także jego rola wymagała sprawności fizycznej.

Reżyser „Salt” Phillip Noyce ma w dorobku m.in. filmy: „Sliver” (1993), „Stan zagrożenia” (1994), „Święty” (1997) i „Kolekcjoner kości” (1999).(PAP)

jp/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :