Częstochowa: koncert pod Jasną Górą na beatyfikację Jana Pawła II

Częstochowa: koncert pod Jasną Górą na beatyfikację Jana Pawła II

Koncert, inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, pierwotnie miał być koncertem biletowanym i odbyć się w katedrze. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zdecydował jednak, że będzie koncertem otwartym dla wszystkich częstochowian. Mieszkańcy wysłuchają go na podjasnogórskim placu, gdzie ustawione zostaną też telebimy.

W ten sposób Częstochowa uczci dzień, w którym zostanie beatyfikowany Jan Paweł II. W sierpniu tego roku przypada także 20. rocznica przyjęcia przez papieża Polaka honorowego obywatelstwa Częstochowy – pierwszego takiego wyróżnienia w historii miasta.

Andreas Scholl uznawany jest za najwybitniejszego kontratenora swojego pokolenia, współpracuje z najlepszymi dyrygentami muzyki barokowej. Występował w Londynie, Amsterdamie, we Francji, Włoszech, Izraelu i w Niemczech.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, organizowany od 1991 r. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Episkopatu Polski, jest jedną z największych imprez muzycznych o takim profilu w Polsce i jedną z największych w Europie. Festiwal wspiera również młodych kompozytorów, organizując konkurs „Musica Sacra”. (PAP)

lun/ mlu/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :