Czeski reżyser Marek Najbrt laureatem Krakowskiej Nagrody Filmowej

Czeski reżyser Marek Najbrt laureatem Krakowskiej Nagrody Filmowej

26.04. Kraków (PAP) – Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów otrzymał w niedzielę podczas Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera Marek Najbrt z Czech, reżyser filmu "Protektor".

W głównym konkursie festiwalowym – "Making Way – Wytyczanie Drogi" – brało udział 12 filmów fabularnych z całego świata, które powstały w ostatnich 12 miesiącach.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył zwycięzcy oprócz czeku na 100 tys. dolarów także statuetkę CineWoman.

"Jestem w szoku" – powiedział Marek Najbrt. Jak tłumaczył na konferencji prasowej, przyjechał do Krakowa z przyjaciółmi, współtwórcami filmu, ale nie przypuszczał, że w tak silnej konkurencji "Protektor" ma szansę na nagrodę. Tymczasem reżyser nagrodzony został także grantem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1 mln zł na swój kolejny film, pod warunkiem, że zostanie on zrealizowany w Polsce; kolejny 1 mln zł postanowił przekazać pod tym samym warunkiem sponsor festiwalu Leszek Czarnecki.

"Nie wiemy jeszcze, o czym będzie nasz kolejny film" – mówił Najbrt. "Postaramy się, żeby był w Polsce" – dodał. Reżyser zdradził jedynie, że myśli z przyjaciółmi o filmie o przyjaźni, który rozgrywałby się współcześnie.

"Decyzja jury była jednomyślna" – mówił przewodniczący jury Zbigniew Preisner. "W ostatecznej selekcji były brane pod uwagę cztery filmy. +Protektor+ okazał się najlepszy z nich" – powiedział dziennikarzom Preisner. "Wydaje mi się, że to inne spojrzenie na wojnę, losy żydowskie, Holokaust. Ten film jest świetnie zrealizowany i świetnie zagrany. Montaż, muzyka, zdjęcia, rzeczywiście jest to zrobione na najwyższym poziomie i wszystko razem genialnie współgra" – dodał.

Tegoroczny festiwal Off Plus Camera został skrócony. W związku z żałobą narodową impreza rozpoczęła się z trzydniowym opóźnieniem. Z powodu kłopotów z komunikacją lotniczą w Europie zmieniono także skład jury. Jego członkami byli: Zbigniew Preisner jako przewodniczący, John Cooper, Mike Figgis, Brandon Harris i Petr Zelenka.

Nagrodę publiczności zdobył film Dagura Kari z Islandii "Dobre serce"; po 10 tys. dolarów otrzymali jego producent i polski dystrybutor. Nagrodę dziennikarzy – "Polski Noble Filmowy" w wysokości 10 tys. dolarów – otrzymał Kyle Patrick Alvarez z USA za "Easier with Practice". Obydwie nagrody ufundował Noble Bank.

Gościem festiwalu była nowozelandzka reżyserka Jane Campion, autorka takich filmów jak "Fortepian", "Anioł przy moim stole" i "Portret Damy", która odebrała w Krakowie specjalną nagrodę za szczególny wkład w rozwój kina niezależnego – "Pod Prąd".

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)

wos/ mp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :