Cezary Żak

Cezary Żak

Cezary Żak to jeden z moich ulubionych aktorów.  Jest jednym z najbardziej znanych i lubianychpolskich aktorów. Kojarzony jest głównie z rolami komediowymi. Urodził się 22sierpnia 1961 roku w Brzegu Dolnym. PWST ukończył we Wrocławiu w roku 1985.Jego debiut filmowy to gościnna, niewielka rola w serialu Jerzego Gruzy „40latek. 20 lat później”. Niewątpliwie jest mistrzem epizodów. Ja zapamiętałam goz filmu Marka Koterskiego „Dzień świra”, gdzie zagrał dentystę. Tychepizodycznych a jednocześnie charakterystycznych ról było więcej, między innymi:Rysiek w komedii „Ajlawju”, czy sanitariusz w izbie wytrzeźwień z filmu„Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Jego pierwszą pierwszoplanową rolą był słynny tramwajarzKarol Krawczyk w serialu „Miodowe lata”, a także w kontynuacji serialu „Całkiemnowe lata miodowe”. Na planie serialu spotkał się z innym świetnym aktoremkomediowym – Arturem Barcisiem. Wspólnie stworzyli niezapomniany komediowyduet. Serial był obecny na ekranach przez sześć lat i okazał się dużym sukcesem.

Z Arturem spotkał się ponownie na planie innego serialu.W 2006 roku Cezary Żak dostał podwójną rolę (księdza i wójta) w serialu„Ranczo” Wojciecha Adamczyka .Serial cieszył się ogromną popularnością, aCezary Żak w roli Pawła (wójt) i Piotra (ksiądz) był wręcz niesamowity. Nieoglądałam serialu od samego początku, czego bardzo żałuję. W roku 2007 powstałapełnometrażowa wersja serialu „Ranczo Wilkowyje”.  Serial cieszył się tak dużą popularnościąwśród telewidzów, że przewidziano jego dalszą kontynuację.  Emisja nowych odcinków przewidziana jest w2011 roku.

W 2006 roku Cezary Żak pojawił się w kolejnym komediowymserialu „Halo , Hans”, zagrał w nim Pułkownika Jabłuszenko. Film ten byłparodią serialu „Stawka większa niż życie”.   Oprócz ról komediowych mnie utkwiły w pamięcidwie inne, zupełnie nie komediowe. W filmie dokumentalizowanym dla potrzebprogramu „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego  Cezary Żak zagrał Hermana Goringa , a wserialu „Tajemnica twierdzy szyfrów – zagrał Sauera. Możliwość grania niekomediowych ról  daje mu teatr . Odpoczątku swojej kariery związany jest z teatrami, najpierw z TeatremWspółczesnym we Wrocławiu, później teatr w Jeleniej Górze a ostatnio Teatr Powszechny  w Warszawie. W swoim aktorskim dorobku ma także kilkanaście ról w przedstawieniachTeatru Telewizji.

Jego żoną jest Katarzyna Żak. Zagrali wspólnie w serialu„Miodowe lata”. Katarzyna Żak zastąpiła aktorkę Agnieszkę Pilaszewską. Aktor madwie córki :Olę i Zuzannę.

Cezary Żak użyczał także głosu bohaterom filmówanimowanych, między innymi: „Garfield :Festyn humoru”, „Stefan Malutki”, „Kajkoi Kokosz”. Najnowsza produkcja, w której pojawi się Cezary Żak to serial „Chudyi inni”. Będzie to komedia kryminalna. Zobaczymy czy powtórzy sukces „Rancza”lub „Miodowych lat”.

Agnieszka Kowalczyk 2010-05-10

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :