Cesaria Evora kończy karierę

Cesaria Evora kończy karierę

W oficjalnym oświadczeniu wytwórnia poinformowała, że 70-letnia pieśniarka, która przebywa obecnie w Paryżu, jest osłabiona, nie będzie wstanie dokończyć trasy koncertowej po Francji i zadecydowała się przejść na emeryturę.

„Nowe problemy ze zdrowiem pojawiły się po tym, jak artystka przeszła szereg operacji, w tym zabieg na otwartym sercu w maju 2010 roku. Paryscy lekarze nakazali jej odwołać kolejne występy. To skłoniło Cesarię i jej menadżera, Jose de Silva do podjęcia decyzji o zakończeniu kariery” – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu wytwórni Lusafrica.

Cesaria Evora, zdobywczyni Grammy Awards odznaczona Orderem Legii Honorowej, określana jest często, jako „bosonoga diwa z Wysp Zielonego Przylądka”. Jej albumy rozchodziły się w wielomilionowych nakładach, a koncerty przyciągały tłumy niezależnie od tego, gdzie się pojawiła. Evora urzekała odbiorców swoim niezwykłym głosem, ogromną charyzmą, a także wyjątkową historią jak z biednej dziewczyny z malutkiej wysepki na Atlantyku, po wielu latach występowania w kawiarniach, tawernach, klubach Cesaria Evora stała się jedną z największych pieśniarek świata.

Córka kucharki, wcześnie osierocona przez ojca, wychowała się w biednej dzielnicy portowego miasta Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka. Śpiewała od dziecka – morny i coladery, pełne tęsknoty i melancholii, opowiadające o trudach codziennego życia i walki o przetrwanie. Pasmo niepowodzeń i rozczarowań, brak muzycznego spełnienia sprawiły, że artystka zamilkła na wiele lat.

Przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent, Jose de Silva, który uwierzył w 47-letnią wówczas artystkę. Producent zaprosił Evorę do Paryża, gdzie wydała swoje pierwsze albumy. „La Diva aux pies nus” i „Distino di Belita” to symbole ciężkiej walki o zaistnienie. Dopiero kolejny album z 1992 roku, z tytułową piosenką „Miss Perfumado”, zdobył wielką popularność i stał się złotą płytą. Evora porwała i podbiła świat, została uznana za muzyczne odkrycie lat dziewięćdziesiątych.

W ciągu swojej 12-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a wiele z nich otrzymało status złotej i platynowej płyty. Jej ostatni album „Nha Sentimento” ukazał się w 2009 roku. Artystka kilka razy występowała w Polsce.(PAP Life)

azu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :