Bydgoszcz/ Wystawa prac Andy

Bydgoszcz/ Wystawa prac Andy

15.4.Bydgoszcz (PAP) – Wystawa ponad 40 prac najbardziej znanego przedstawiciela pop-artu, Andy’ego Warholla, zostanie w czwartek otwarta w Galerii Miejskiej „bwa” w Bydgoszczy. Dzieła wypożyczono z muzeum poświęconego twórczości artysty w Medziaborcach (Słowacja).

„Na naszej wystawie są mniej znane dzieła Warhola, nie ma na niej najbardziej rozpoznawalnych prac, jak na przykład +Marilyn Monroe+, czy obrazów puszek zup Campbella. Jest to jednak możliwość bezpośredniego zapoznania się z twórczością wybitnego twórcy” – powiedział dyrektor galerii, Wacław Kuczma.

Warhol (1928-1987) jest znany z prostych seryjnych kompozycji, do których używał techniki serigrafii. W swoich pracach często pokazywał zwykłe produkty konsumpcyjne, jak puszki z napojami, zupami, proszki do prania, ale też portrety gwiazd filmu i muzyki.

Prace na wystawę udostępniło muzeum w Medziaborcach, niedaleko Mikovej we wschodniej Słowacji, skąd do Stanów Zjednoczonych emigrowali rodzice artysty, z pochodzenia Rusini. Placówka powstała w 1991 r. staraniem pedagoga i teoretyka, Michala Bycko, który wraz z dyrektorem Kuczmą są współkuratorami bydgoskiej wystawy.

Prace, które przywieziono do Bydgoszczy, wcześniej były pokazywane we Włoszech, a w niedalekiej przyszłości mają zostać wystawione w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Bydgoskiej wystawie będą towarzyszyć prezentacje trzech filmów dokumentalnych o sztuce Warhola. Ekspozycja będzie czynna do końca maja. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :