Joss Stone gwiazdą festiwalu MTV Gdańsk Dźwiga Muzę 2009

Joss Stone gwiazdą festiwalu MTV Gdańsk Dźwiga Muzę 2009

16.4.Gdańsk (PAP) – Angielska wokalistka Joss Stone będzie jedną z międzynarodowych gwiazd pierwszej edycji

festiwalu MTV Gdańsk Dźwiga Muzę 2009. Impreza odbędzie

się w dniach 11-12 lipca.

O programie festiwalu poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku.

Pięciu z sześciu artystów zagranicznych, którzy wystąpią na MTV Gdańsk Dźwiga Muzę 2009, zagra w Polsce po raz pierwszy. Będą to: angielska wokalistka

Joss Stone, rosyjska grupa Mumiy Troll oraz trzech wykonawców z USA – Black Rebel Motorcycle Club, Kat Deluna i Ringside. Jedynie pochodząca z Gruzji, a obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii, Katie Melua prezentowała się już wcześniej w naszym kraju.

22-letnia Joss Stone z Wielkiej Brytanii jest wokalistką soul oraz rhythm and blues. Znana jest z tego, że na koncertach występuje boso. Debiutancki album „The Soul Sessions” wydała w 2003 r. mając 16 lat. Krążek sprzedał się w ponaddwumilionowym nakładzie, uzyskując status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych i potrójnej platyny w Wlk. Brytanii. W 2005 r. artystka za kolejną płytę „Mind Body&Soul” otrzymała trzy nominacje do nagrody Grammy. Stone współpracowała z takimi wokalistami jak Melissa Etheridge, Blondie, Elton John i Donna Summer.

Amerykańska grupa Black Rebel Motorcycle Club jest wierna rockowej tradycji. Zespół powstał w 1995 r. w San Francisco. Kapela zawdzięcza nazwę motocyklowemu gangowi Marlona Brando z filmu „The Wild One” z 1953 r. Muzycy inspirują się twórczością brytyjskich zespołów z początku lat 90. takich jak Stone Roses, Jesus&Mary Chain, My Bloody Valentine. Grupa Black Rebel Motorcycle Club nagrała do tej pory pięć płyt.

Urodzona w 1987 r. w Nowym Jorku wokalistka i tancerka Kat Deluna specjalizuje się w soulu, rhythm and blues i dancehall. W dzieciństwie wyemigrowała z rodziną do ojczyzny jej rodziców, Dominikany, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w karierze muzycznej. Jej wydany w USA w 2007 r. debiutancki album „9 Lives” znalazł się w TOP 50 najlepiej sprzedających się płyt w kilku krajach Europy.

Utworzona cztery lata temu kalifornijska grupa Ringside gra indie rock. Założycielami kapeli są Scott Thomas i aktor Baltazar Getty. Z debiutanckiego krążka Ringside o tym samym tytule, co nazwa zespołu, pochodzi przebój „Struggle”. Inspiracją muzyczną dla dwójki Amerykanów są takie formacje jak Rolling Stone, Simon&Garfunkel, The Clash, U2 i T-Rex.

Mumiy Troll jest jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w Rosji. Grupa wystąpiła m.in. na konkursie Eurowizji w 2001 r. Zespół został założony w 1983 r. we Władywostoku przez Ilję Lagutenko. Kapela grała do końca lat 80. Wówczas to Lagutenko został powołany do wojska, a następnie wyjechał do pracy w roli tłumacza do Chin. Na początku lat 90. muzyk przeprowadził się do Londynu, gdzie mieszka do dziś. Zespół został reaktywowany w 1996 r.

Polskimi gwiazdami festiwalu MTV Gdańsk Dźwiga Muzę 2009 będą: Hey, Patrycja Markowska oraz Afromental.

Festiwal odbywać się będzie na Placu Zebrań Ludowych, położonym ok. kilometra od Dworca PKP Gdańsk Główny. Na każdym koncercie organizatorzy spodziewają się ok. 15-20 tys. osób. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :