Brytyjska nagroda PEN/Pinter dla włoskiego pisarza R.Saviano autora „Gomorry”

Brytyjska nagroda PEN/Pinter dla włoskiego pisarza R.Saviano autora „Gomorry”

32-letni Saviano został tegorocznym laureatem wspólnie z brytyjskim dramaturgiem Davidem Hare’em, który podejmował takie tematy jak inwazja na Irak czy świat brytyjskich mediów.

Saviano, którego miejsce pobytu nie jest znane ze względów bezpieczeństwa, nie pojawił się na uroczystości w Londynie. „Kiedy czujesz, że tak wielu ludzi chce widzieć, wiedzieć i zmieniać, a nie tylko być zabawianym, wtedy warto nie ustawać w pisaniu” – głosi oświadczenie Saviano, udostępnione przez organizatorów.

Nagroda została ustanowiona w 2009 roku przez stowarzyszenie pisarzy PEN dla uhonorowania angielskiego dramaturga i pisarza Harolda Pintera, laureata literackiej Nagrody Nobla z 2005 roku.

Wyróżnienie co roku trafia do brytyjskiego autora, który – zdaniem jury – w sposób najbardziej pełny podziela prezentowaną przez Pintera wizję społeczeństwa, a także do drugiego pisarza, którego życie było zagrożone w następstwie głoszonych przekonań.

Na postawie „Gomorry” z 2006 roku, która rozeszła się na całym świecie w 4 milionach egzemplarzy, nakręcono film o tym samym tytule.

Harold Pinter, autor m.in. „Urodzin Stanleya” i „Dozorcy”, zmarł w 2008 roku. (PAP)

ksaj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :