Łódź: operowa artystka śpiewała rozkład jazdy pociągów

Łódź: operowa artystka śpiewała rozkład jazdy pociągów

Rano odbył się tam pierwszy akt „Opery dworcowej” Marcina Polaka, będącej artystycznym pożegnaniem z dworcem, który za kilka dni zostanie wyłączony z ruchu i poddany kilkuletniej, gruntownej przebudowie. Nowy dworzec ma zostać umiejscowiony pod ziemią, a na uzyskanym placu powstać ma nowe centrum miasta.

Artystka przyznała, że udział w tym spektaklu to fajna zabawa ale i duże wyzwanie. Jak mówiła nie miała problemów z wyśpiewaniem rozkładu, choć niektóre zapowiedzi były długie i trzeba było się skoncentrować, żeby nie pomylić, której relacji jest pociąg”.

Pomysł podobał się również podróżnym, którzy generalnie go chwili. „Fajna inicjatywa” – mówili.

Wystawienie spektaklu to efekt artystycznej współpracy łódzkiej galerii Atlas Sztuki ze spółką PKP Przewozy Regionalne.

W pierwszym akcie opery wystąpiła Dorota Wójcik, laureatka wielu konkursów wokalnych, znana też ze scen operowych Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Portugalii. W akcie II, między 15.15 a 17.15, wystąpi Przemysław Rezner – gościnnie śpiewający na scenach Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Krakowskiej i Opery na Zamku w Szczecinie.

Budowa nowego, podziemnego dworca ma kosztować ponad 1,7 mld zł brutto. Osiem torów i cztery perony mają być położone 16,5 metra poniżej poziomu terenu. 10,5 metra nad nimi ma powstać sieć podziemnych ulic i część dworca autobusowego.

Projekt przewiduje również m.in. powstanie tunelu łączącego nowy dworzec z dworcem Łódź Kaliska. Tunelem pojadą pociągi dużych prędkości oraz kolej dalekobieżna, regionalna i aglomeracyjna. Budowa dworca ma się zakończyć w 2014 roku.

Galeria Atlas Sztuki działa od ośmiu lat. Mieści się w wyremontowanym i zaadaptowanym na ten cel XIX-wiecznym budynku stojącym na jednym z podwórek przy ul. Piotrkowskiej. Swoje prace wystawiali tu m.in. Roman Opałka, David Lynch czy Zbigniew Libera.

Opera dworcowa jest dla Atlasu Sztuki pierwszym „wyjściem w miasto”.(PAP)

jaw/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :