Bożena Dykiel  królowa polskich seriali

Bożena Dykiel królowa polskich seriali

Bożena Dykiel jest jedną z najbardziej popularnych  i lubianych , charakterystycznych polskich aktorek. Widzowie pokochali ją dzięki niezapomnianym rolom w serialach „Dom” i „Alternatywy 4”, ale grała także w innych produkcjach.  Urodziła się 26 sierpnia 1948 roku w Grabowie.  W roku 1971 ukończyła PWST w Warszawie. W czasie studiów występowała w Studenckim Teatrze Satyryków. W filmie aktorka zadebiutowała rolą autostopowiczki  w filmie Janusza Zaorskiego „Uciec jak najbliżej”.  W tym samym roku pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy „Wesele”. Stworzyła tam pamiętną rolę Kaśki. Rolę w „Weselu”dostała dzięki wstawiennictwu Andrzeja Łapickiego. Początkowo Dykiel starała się o rolę Panny Młodej. Jednak rolę Panny Młodej dostała Ewa Ziętek. Bożena natomiast zagrała Kaśkę i to z dużym powodzeniem. U Andrzeja Wajdy wystąpiła jeszcze wielokrotnie w filmach: „Ziemia Obiecana” , zagrała tam rolę Mady Muller, „Człowiek z żelaza”, w polsko – brytyjskiej adaptacji „Smuga cienia”,oraz w „Wielkim tygodniu”. 

 Dykiel miała to szczęście , że udało jej się pracować z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. W roku 1972 dołączyła do obsady Teatru Narodowego w Warszawie.  Wystąpiła także w takich produkcjach jak„Przesłuchanie”, „Dekalog”, „Kontrakt”. Zagrała również w znanej adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana.  Widzowie  na pewno pamiętają ją z licznych filmów komediowych Stanisława Barei „Alternatywy 4 „,„Brunet wieczorową porą”, Janusza Zaorskiego „Awans”, Jerzego Gruzy „Motylem jestem czyli romans 40 – latka” i serial „40 latek”, Romana Załuskiego „Wyjście Awaryjne”, oraz niezapomniane „Rozmowy kontrolowane”.  Wystąpiła także w  znanych i lubianych przez telewidzów serialach: ”Dom”, „Jest jak jest”, „Plebania”, Bank nie z tej ziemi”, Na dobre i na złe”, „Noce i dnie”. Do dziś wspomina  z sentymentem pracę na planie serialu „Dom”.Bardzo lubiła zwłaszcza jego część historyczną, z klimatem wracającej do życia po wojnie Warszawy.  Ostatnio możemy  ją oglądać w telenoweli „Na wspólnej”.

 Jej role, które ma w swoim dorobku to często kobiety zdecydowane,bardzo aktywne i gadatliwe. Grała kierowniczki, dozorczynie, gospodynie domowe,sklepowe , a także naczelnik gminy. Jako zodiakalna Panna jest bardzo pracowita ,a także pyskata.  Uwielbia dalekie wyprawy . Będąc w Afryce zachwyciło ją miasto Hermanus . Zamiast  płotów były tam kwiaty .Bardzo ważna jest dla niej rodzina. Z niej  czerpie najwięcej życiowej energii i zadowolenia. Ma męża , tego samego od 35 lat, dwie dorosłe córki i dwóch ukochanych wnuków – Maksymiliana i Maćka. Uwielbia gotować .Miała swój program w telewizji Polsat  „Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża”. Napisała także książkę kucharską „Moje sekrety kulinarne , czyli jak robić , żeby się nie narobić”.  Do dziś twierdzi że nie potrafi ugotować troszeczkę. Zupę gotuje w pięciolitrowym garnku. Uwielbia także pracę w ogrodzie. <br>  Występowała także w piątej edycji programu  „Jak oni  śpiewają”.  Zajęła tam szóste miejsce.   W roku1979 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, ma także swoją Gwiazdę na  Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. 

Agnieszka Kowalczyk 2010-06-03

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :