Bogdan Zdrojewski uhonoruje Bernda Neumanna złotym medalem

Bogdan Zdrojewski uhonoruje Bernda Neumanna złotym medalem

Jak poinformowało PAP w środę Centrum Informacyjne ministerstwa kultury, medal Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis zostanie wręczony Neumannowi przez ministra Zdrojewskiego podczas uroczystości w Niemieckim Muzeum Historycznym (Deutsches Historisches Museum) w Berlinie.

Uroczystość – jak informuje resort kultury – została zorganizowana przez grupę ds. polityki kulturalnej Frakcji CDU/CSU niemieckiego Bundestagu, która z okazji 70. urodzin ministra Neumanna przygotowała pamiątkową księgę z artykułami napisanymi przez osobistości świata kultury i polityki. Autorem jednego z tekstów jest Bogdan Zdrojewski, który – obok francuskiego ministra kultury Frederica Mitterranda – był jednym z dwóch obcokrajowców zaproszonych do publikacji.

Minister Bernd Neumann zostanie odznaczony w uznaniu za wkład w polsko-niemiecką współpracę. Do ważniejszych projektów, które zrealizowano w ostatnich latach dzięki zaangażowaniu Neumanna należą m.in. obchody Roku Chopina 2010 w Niemczech, realizacja wydarzeń Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, wystawa „Polacy i Niemcy. 1 września 1939. Otchłań i nadzieja”, rozwój Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, współpraca bibliotek narodowych przy digitalizacji wspólnego obszaru kulturowego.

Neumann pomagał też przy odzyskaniu dóbr kultury zrabowanych w wyniku II wojny światowej, np. kolekcji listów i dokumentów osobistych z okresu Powstania Warszawskiego.

W ubiegłym roku minister kultury Bogdan Zdrojewski prezentował w Warszawie odzyskaną po latach „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego – odzyskanie zrabowanego obrazu było możliwe dzięki negocjacjom z ówczesnymi posiadaczami obrazu na temat jego zwrotu do Polski, prowadzonymi właśnie w kontakcie z Neumannem.

Neumann przyczynił się również do sukcesu wystawy „OBOK. Polska Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”, która do 9 stycznia br. była prezentowana w berlińskiej galerii Martin Gropius Bau. Ekspozycję w połowie sfinansowało Biuro Pełnomocnika Rządu Federalnego, a zwiedziło ją – ponad 50 tysięcy osób.

W uroczystości przekazania medalu Gloria Artis i księgi pamiątkowej mają wziąć udział posłowie Bundestagu oraz osobistości niemieckiego świata kultury.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :