Boczarska z nagrodą dla najlepszej aktorki na festiwalu w Indiach

Boczarska z nagrodą dla najlepszej aktorki na festiwalu w Indiach

02.12. Warszawa (PAP) – Magdalena Boczarska, za rolę w „Różyczce” Jana Kidawy-Błońskiego, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w stanie Goa w Indiach. Impreza trwała od 22 listopada, zakończyła się w czwartek.

Odbyła się w mieście Panaji, stolicy stanu Goa, który jest najsłynniejszym regionem turystycznym Indii. Zaprezentowano filmy z prawie 70 krajów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w stanie Goa to największa impreza filmowa Indii, która co roku gromadzi gwiazdy Bollywood oraz tysiące producentów, dystrybutorów, dziennikarzy i krytyków filmowych.

„Wcześniejsze edycje tego festiwalu koncentrowały się na filmach z Azji. Tegoroczną rozszerzono na cały świat” – zwróciła uwagę Magdalena Boczarska w czwartkowej rozmowie z PAP, po odebraniu statuetki w Indiach.

„To moja pierwsza międzynarodowa nagroda. Przyszła z Indii, co jest zaskakujące. I bardzo dla mnie ważne. W Indiach przemysł filmowy jest bardzo rozwinięty. Oni żyją kinem, produkują rocznie wielką liczbę filmów. A ten festiwal to wielkie święto Indii. Dostać tu nagrodę to duże wyróżnienie” – mówiła polska aktorka.

„Otrzymałam tutaj szereg sygnałów, że widzowie ten film rozumieją, że ich wzrusza” – opowiadała o przyjęciu „Różyczki”.

Polskę na festiwalu reprezentowała nie tylko „Różyczka”. Pokazano tam także filmy „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej i „Trick” Jana Hryniaka. Piotr Adamczyk, który zagrał w „Tricku”, był jednym z gości imprezy. Na festiwalu w stanie Goa zorganizowano także retrospektywę Jana Jakuba Kolskiego. W programie znalazło się osiem jego filmów: „Pogrzeb kartofla”, „Jancio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach”, „Daleko od okna”, „Pornografia”, „Afonia i pszczoły”, „Wenecja”.

Przewodniczącym jury w konkursie głównym festiwalu był polski reżyser Jerzy Antczak. (PAP)

jp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :