Bigos na aukcji na rzecz festiwalu filmowego w Katowicach

Bigos na aukcji na rzecz festiwalu filmowego w Katowicach

22.07. Katowice (PAP) – Kubek od Kamila Durczoka i książki Kazimierza Kutza z jego autografem oraz bigos Elżbiety Okupskiej – można kupić m.in. na licytacji na rzecz festiwalu filmowego poświęconego prawom człowieka w Katowicach.

Jesienią w mieście odbędzie się Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie. Jego organizator – Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides – chce, by wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny. Koszty imprezy ma więc pokryć dochód z aukcji, zaplanowanej na 1 sierpnia.

„W ostatniej chwili wycofał nam się sponsor, wpadliśmy więc na pomysł, aby przeprowadzić taką aukcję. Poprosiliśmy o pomoc osobistości związane ze Śląskiem, te chętnie zgodziły się pomóc i ostatecznie udało nam się zebrać przedmioty na licytację” – powiedział w środę PAP Maciej Machura ze Stowarzyszenia Bona Fides.

Sierpniowa licytacja będzie towarzyszyć występom Kabaretowej Sceny Trójki w podcieniach Centrum Kultury Katowice, podczas której wystąpi Stanisław Tym. Aukcję poprowadzi Jacek Łapot z Kabaretu Długi. Cena wywoławcza każdego z przedmiotów to symboliczna złotówka.

Chętni mogą kupić m.in.: parasol czeskiego barda Jaromira Nohavicy z autografem, plakat z autografem i reżyserski egzemplarz scenariusza filmu Magdaleny Piekorz, fotografię autorstwa Tomasza Tomaszewskiego ze śląskiego fotoreportażu „Cześć pracy”, książki Kazimierza Kutza z autografem, 150-letnią deskę ze sceny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, na której umieszczono tabliczkę z napisem: „Deptana przez pokolenia”.

Można też wylicytować śniadaniowy kubek od stacji TVN z podpisem Kamila Durczoka, płyty Józefa Skrzeka i Golec uOrkiestry z autografami artystów, a także bigos, zrobiony własnoręcznie przez znaną śląską aktorkę Elżbietę Okupską – podobno niezapomniany w smaku, do odbioru w ustalonym terminie.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany od 2003 r. w różnych polskich miastach po grudniowym międzynarodowym festiwalu w Warszawie. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty i spektakle. Z zasady wstęp jest bezpłatny.

Termin imprezy w Katowicach nie jest jeszcze znany, ale odbędzie się prawdopodobnie między 18 a 24 października. Większość projekcji planowanych jest w pomieszczeniach Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Według wstępnych obliczeń Stowarzyszenia Bona Fides, kwota potrzebna do zorganizowania festiwalu wynosi kilka tysięcy złotych. (PAP)

jdl/ lun/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :