Barokowe polichromie odkryto w klasztorze ss. bernardynek wKrakowie

Barokowe polichromie odkryto w klasztorze ss. bernardynek wKrakowie

11.12. Kraków (PAP) – Barokowe polichromie z połowy XVIII w. z sentencjami świętych i cytatami z Biblii odkryto podczas prac konserwatorskich w klasztorze ss. bernardynek w Krakowie.

Bernardynki to zakon kontemplacyjny, klauzurowy oparty na regule franciszkańskiej.

W pomieszczeniach, w których siostry mogą przyjmować osoby z zewnątrz, czyli w tzw. rozmównicach odsłonięto nieznane do tej pory malowidła z lat 1741 -1744 r.

Są to 24 kartusze ozdobione bukietami kwiatów, liśćmi palmowymi i winną latoroślą. W ich tarczach zapisano w języku polskim sentencje nawiązujące do życia zakonnego i cytaty z Biblii.

„Rzadko rozmównice klasztorne są tak bogato zdobione. Część napisów nie zachowała się, dlatego w niektórych kartuszach pozostawiliśmy pojedyncze litery mając nadzieję, że kiedyś dotrzemy do materiału, który były podstawą aranżacji tych wnętrz i uda się dopisać brakujące fragmenty tekstów” – mówiła konserwator Agnieszka Luboń – Radwańska.

Według historyka sztuki dr Pawła Penckowskiego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP, osoba odpowiedzialna za prowadzenie budowy furty i rozmównicy oraz jej dekorację, wieloletnia przełożona klasztoru matka Franciszka Wiszowata działała w wielkim pośpiech. „Prawdopodobnie miała zaledwie kilka wieczorów czasu, by sięgając po książki z klasztornej biblioteki wybrać cytaty” – mówił dr Pencakowski.

Cytaty odnoszą się m.in. do życia chrześcijan i duszy ludzkiej. Na sklepieniach konserwatorzy odkryli też symboliczne przedstawienia Ducha Świętego, Baranka Bożego i Chrystusa.

W rozmównicach odnowiono metalowe kraty, drzwi oraz drewniane lady pochodzące z przełomu XIX i XX wieku znajdujące się pomiędzy pomieszczeniami.

„Jestem już 52 lata w zakonie, ale tych dekoracji nigdy tu nie było. W trzeciej rozmównicy były jakieś napisy, ale nie wyglądały tak jak teraz. Cieszymy się, że pomieszczenia zostały odnowione” – mówiła PAP matka przełożona krakowskiego klasztoru s. Józefa Przyborowska. Siostry w rozmównicach spotykają się ze swoimi rodzinami, osobami zamawiającymi msze św., proszącymi o modlitwę i wsparcie.

Prace sfinansowane dzięki dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa trwały od lipca do końca listopada i kosztowały 114 tys. zł. (PAP)

wos/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :