Aznavour otworzył ośrodek kulturalny w Górskim Karabachu

Aznavour otworzył ośrodek kulturalny w Górskim Karabachu

18.5.Erywań (PAP/EFE) – Francuski piosenkarz pochodzenia ormiańskiego Charles Aznavour otworzył w poniedziałek nowy ośrodek kulturalny swego imienia w ormiańskiej enklawie Górski Karabach na terytorium Azerbejdżanu – poinformowały media lokalne.

Podczas koncertu na placu Odrodzenia w stolicy Karabachu Stepanakercie Aznavour został uhonorowany jednym z najwyższych karabaskich odznaczeń – orderem Grzegorza Lusarowicza (biskupa ormiańskiego z IV wieku). Przyjął go z rąk prezydenta Górskiego Karabachu Bako Saakiana.

„Jest Pan naszą największą chlubą, najlepszym wzorem dla wszystkich Ormian i przyszłych pokoleń” – oświadczył Saakian, wręczając Aznavourowi order „za niezwykłe zasługi dla narodu ormiańskiego”.

Aznavour wyraził nadzieję, że nie będzie to jego ostatnia wizyta w Górskim Karabachu.

W latach 1988-94 Armenia i Azerbejdżan stoczyły krwawą wojnę o Górski Karabach. Zginęło w niej ok. 34 tys. osób. Azerbejdżan utracił wtedy kontrolę nad siedmioma rejonami wokół enklawy, która w ten sposób połączyła się z Armenią.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan podpisał niedawno dekret mianujący Aznavoura, który 22 maja kończy 85 lat, ambasadorem Armenii w Szwajcarii. W grudniu ubiegłego roku Aznavourowi przyznano obywatelstwo armeńskie.

Aznavour, który urodził się w Paryżu z ormiańskich rodziców, otrzymał wcześniej m.in. tytuł Bohatera Narodowego Armenii. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :