„Autor widmo” Polańskiego zwycięzcą Europejskich Nagród Filmowych

„Autor widmo” Polańskiego zwycięzcą Europejskich Nagród Filmowych

05.12. Tallinn (PAP) – Roman Polański został w sobotę ogłoszony na wielkiej gali w Tallinie zwycięzcą Europejskich Nagród Filmowych 2010 aż w sześciu z siedmiu kategorii za film „Autor Widmo”.

Filmowi Polańskiego przyznano statuetki za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz (napisany wspólnie z Robertem Harrisem), najlepszego aktora (Ewan McGregor), najlepszą ścieżkę dźwiękową (Alexandre Desplat), najlepsze kierownictwo artystyczne (Albrecht Konrad).

Podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych 2010 w Tallinie Roman Polański połączył się za pomocą telemostu z uczestnikami uroczystości. Laureat Oscara za film „Pianista” podziękował za wyróżnienie tyloma nagrodami filmu zrealizowanego z udziałem „ściśle europejskiej ekipy” i wyraził żal, że nie może osobiście odebrać nagród w Tallinie.

Jedyna kategoria, w której film Romana Polańskiego nie otrzymał statuetki, to kategoria montażu, w której został nagrodzony francuski film „Carlos” Oliviera Assayasa.

Za najlepszą aktorkę uznano Francuzkę Sylvie Testud. W filmie „Lourdes” wystąpiła w roli chorej kobiety, która uwierzyła w możliwość cudownego wyleczenia.

Statuetkę z film animowany otrzymała koprodukcja francusko-brytyjska „Iluzjonista” w reżyserii Sylvain Chomet.

Nagroda publiczności przypadła filmowi „Mr. Nobody”, którego reżyserem jest Jaco van Dormael.

W kategorii dokumentu filmowego zwycięzcą został Chilijczyk Patrico Guzman, twórca filmu „Tęsknota za światłem”.

Europejskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1988 roku przez członków Europejskiej Akademii Filmowej w dziesięciu kategoriach. Pierwszym laureatem tej nagrody był Krzysztof Kieślowski.

Europejska Akademia Filmowa to wspierana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie. Ceremonie wręczenia nagród odbywają się w latach nieparzystych w Berlinie, a w parzystych – w innych dużych miastach europejskich. (PAP)

ik/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :