Austria/ Zaprezentowano dwa nieznane dotąd utwory Mozarta

Austria/ Zaprezentowano dwa nieznane dotąd utwory Mozarta

02.08. Salzburg (PAP) – Dwa nieznane dotąd utwory Mozarta, napisane w dzieciństwie przez genialnego kompozytora, zaprezentowała w niedzielę w Salzburgu Międzynarodowa Fundacja Mozarteum.

Utwory – krótki koncert i fragment preludium – powstały, kiedy Wolfgang Amadeusz miał 7-8 lat – powiedział szef działu badań Mozarteum Ulrich Leisinger. Mały Mozart grał je, a jego ojciec, Leopold, zapisywał.

Kompozycje stanowią część znanego rękopisu muzycznego, zawierającego najwcześniejsze kompozycje urodzonego w Salzburgu kompozytora, tzw. „Pamiętnika Nannerl”. Nannerl – jak nazywano ją pieszczotliwie w rodzinie Mozartów – to o 5 lat starsza siostra Wolfganga Amadeusza, utalentowana klawesynistka i pianistka Maria Anna Mozart.

„Mamy tu pierwsze orkiestrowe kompozycje małego Mozarta, nawet jeśli brakuje partii orkiestrowej. Dlatego jest to nadzwyczaj ważne, brakujące dotąd ogniwo w naszym rozumieniu rozwoju Mozarta jako młodego kompozytora” – powiedział Leisinger.

Kompozycje zaprezentowano w domu rodzinnym Mozarta. Wykonał je na instrumencie należącym do kompozytora austriacki klawikordzista Florian Birsak, specjalizujący się w grze na wczesnych instrumentach klawiszowych.

Do odkrycia obu kompozycji doszło podczas badań materiałów związanych z kompozytorem: listów, dokumentów i ponad 100 muzycznych rękopisów, zapisanych jego własną ręką, jak i transkrybowanych przez współczesnych. Sądzono wcześniej, że są to włączone do zbioru czyjeś – nie Mozarta – utwory.

„Oba uderzyły nas swoją przesadą” – powiedział Leisinger. Według niego preludium jest „o wiele bardziej wyrafinowane”. „Niemal można sobie wyobrazić, jak Leopold mówi do syna +patrz, napisałeś ten szalony koncert, spróbuj zrobić to lepiej, odrobinę odchudź+” – dodał.

Mozarteum z siedzibą w Salzburgu, założone zostało w 1880 roku, jest największym ośrodkiem wiedzy o Mozarcie. Placówka dba o zachowanie mozartowskiej spuścizny i jej analizę. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :