Artur Żmijewski kuratorem 7. Berlińskiego Biennale

Artur Żmijewski kuratorem 7. Berlińskiego Biennale

23.09. Berlin (PAP) – Artur Żmijewski, reżyser i fotograf, jeden z najbardziej znanych polskich twórców multimedialnych będzie kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej w 2012 roku – poinformował w czwartek Instytut Sztuki Współczesnej KunstWerke w Berlinie.

Decyzję o powierzeniu Polakowi roli kuratora cieszącej się międzynarodowym uznaniem wystawy podjęła komisja w międzynarodowym składzie.

Dwa lata temu jednym z kuratorów biennale był także Polak Adam Szymczyk, który współpracował wówczas z amerykańską niezależną kuratorką i krytyk Eleną Filipovic. Biennale w Berlinie odbywają się od 1998 roku.

44-letni Żmijewski studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się także Paweł Althamer, Jacek Adamas, Jacek Markiewicz i Katarzyna Kozyra, z którą współpracował przy filmie „Powściągliwość i praca” oraz wydawał pismo artystyczne „Czareja”.

Jest twórcą tak znanych filmów jak „Oko za oko” – pokazujące niepełnosprawne osoby, którym zdrowi użyczają brakujących kończyn, tworząc humanoidalne hybrydy, „Lekcja śpiewu 2” – gdzie głuche dzieci próbują śpiewać kantaty Jana Sebastiana Bacha w kościele św. Tomasza w Lipsku czy „KR WP” – gdzie grupa żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej najpierw defiluje w mundurach, a następnie nago.

Żmijewski reprezentował Polskę w 2005 roku w pawilonie narodowym na Biennale Sztuki w Wenecji. Pokazywał tam film „Powtórzenie”, który jest zapisem powtórzenia słynnego eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego w 1971 roku na amerykańskim uniwersytecie Stanford. Polegał on na stworzeniu fikcyjnego więzienia, w którym umieszczono wolontariuszy, losowo podzielonych na strażników i więźniów.

Prezentował też swoje prace w tak prestiżowych miejscach jak Kunsthalle w Bazylei czy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) – miał tam w październiku ubiegłego roku premierę najnowszy film artysty „Plener rzeźbiarski – Świecie 2009”.

Żmijewski jest redaktorem artystycznym pisma „Krytyka Polityczna”, członkiem rady programowej Galerii Zachęta. Wydał zbiór wywiadów z artystami „Drżące ciała”. (PAP)

awi/ keb/ ap/ bk/

arch.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :