Fabio Cavallucci otrzymał powołanie na stanowisko szefa CSW

Fabio Cavallucci otrzymał powołanie na stanowisko szefa CSW

22.09. Warszawa (PAP) – Włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci otrzymał od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego powołanie na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. „Będę mu pomagać, aby jego misja zakończyła się sukcesem” – zapewnił minister.

Cavallucci zwyciężył w międzynarodowym otwartym konkursie na szefa Centrum Sztuki Współczesnej, rozpisanym przez ministra kultury, po tym jak wieloletni szef tej placówki Wojciech Krukowski przeszedł na emeryturę.

„Centrum Sztuki Współczesnej to placówka o bardzo dużych ambicjach i dorobku, która miała dotychczas niezwykle zasłużonego dyrektora” – mówił w środę Zdrojewski.

Jak dodał, także Cavallucci – nowy szef warszawskiego Centrum – może pochwalić się znaczącym dorobkiem. Był on m.in. dyrektorem Galerii Civica d’Arte Contemporanea w Trento, wykładał historię sztuki na Uniwersytecie Bolońskim, był też dyrektorem artystycznym XIV Międzynarodowego Biennale Rzeźby we włoskiej Carrarze.

„Witam pana Cavallucciego w składzie dyrektorów instytucji narodowych Polski (…). Nie tylko trzymam za niego kciuki, ale też – w miarę swoich możliwości – będę mu pomagać, aby jego misja zakończyła się sukcesem” – zapewnił Zdrojewski.

„Wydaje mi się, że trafiłem do raju dla kultury: obserwuję ludzi, którzy dyskutują o kulturze, klasę polityczną, która stara się kulturę wspierać” – mówił Fabio Cavallucci.

„Nie sądzę, abym miał wiele do nauczania w samym Zamku Ujazdowskim, który dotychczas był kierowany w znakomity sposób, ani też w Polsce, która staje się prawdziwym wzorem dla Europy. To ja jestem tu po to, aby się uczyć” – podkreślił.

Cavallucci ma wyznaczyć jednego lub dwóch swoich zastępców, prawdopodobnie Polaków, którzy mają pomagać mu w komunikowaniu się i prowadzeniu CSW, ponieważ sam nie mówi po polsku.

„Zastępców wyznaczy pan Cavallucci, ale prosił jeszcze o odrobinę czasu” – powiedział Zdrojewski pytany o to, kto będzie sprawował funkcję zastępców. (PAP)

agz/ ls/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :